WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5838 0.09%
EURO 35,0294 0.44%
ALTIN 2.421,68-0,04
BITCOIN 2096072-3,58%
  • Hamburger 3
Fahiş kirayla mücadele ediyordu, evinden taahhütname ile çıkarıldı

Fahiş kirayla mücadele ediyordu, evinden taahhütname ile çıkarıldı

Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucusu Cengiz Kul, fahiş kira fiyatlarıyla mücadele ederken, ev sahibi tarafından tahliye taahhütnamesi yoluyla evden çıkarıldı.

9 Eylül 2023 15:26
Fahiş kirayla mücadele ediyordu, evinden taahhütname ile çıkarıldı
0

BEĞENDİM

Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucusu Cengiz Kul, fahiş kira fiyatlarıyla mücadele ediyordu. Ev sahibi tarafından tahliye taahhütnamesi yoluyla evden çıkarıldı.

Tahliye taahhütnamesi yoluyla icra memurları tarafından evinden tahliye edilen Kul, eşyalarıyla birlikte geceyi dışarıda geçirdi.

Geçen yıl Yenigün Mahallesi’nde bulunan bir sitede ev kiralayan ve ilk yılın sonunda ev sahibinin fahiş kira artışı talebini kabul etmeyerek devletin zorunlu hale getirdiği yüzde 25 oranında zam yapan 3 çocuk babası Cengiz Kul’un eline kısa süre sonra tahliye davası celbi ulaştı.

Tahliye taahhütnamesi gerekçe gösterilerek açılan dava sonucunda mahkeme ev sahibini haklı bularak evin tahliye edilmesine karar verdi. Kararın ardından mahkeme kararının kendisine tebliğ edilmesini bekleyen Kul, önceki gün akşam saatlerinde gelen telefon ile büyük bir şok yaşadı.

Kul, icra memurlarının tahliye için ikamet adresine geldiğini öğrendi.

Geceyi dışarda geçirdi

Kendisine her hangi bir süre verilmeden icra yoluyla evi boşaltılan, eşyaları ile birlikte sokakta kalan Cengiz Kul ve ailesi geceyi dışarda geçirdi. Eşi ve bir çocuğu kanser tedavisi gören Kul, uzun zamandır fahiş kira artışı ve tahliye taahhütnamesi dayatması ile mücadele ediyordu.

5 bin 500 olan kirayı 13 bin 500’e çıkarmak istedi

Yaşadıklarını anlatan Cengiz Kul, “İlk evi tuttuğum zaman bu civarda evler 3-4 bin TL’den kiraya veriliyordu. Ben 5 bin 500 TL’den kiraladım. Anlaşmamız göre bir sonraki yıl zam yapılmayacaktı. Ev sahibim ile anlaşamadık. Ev sahibi diğer binaların 13-15 bin TL’ye verildiğini öğrenmiş. Beni arayarak 13 bin 500 TL kira istedi. Ben devletin önerdiği yasal rakamı söyledim. Ödemeyeceğimi söyleyince tahliye taahhütnamesini hatırlattı, mahkemeden tahliye yönünde karar çıktı” dedi.

“Taahhütnamede tarih kısmını sonradan dolduruyorlar”

Mahkemeden gerekçeli karar beklerken telefonundan arandığını belirten Kul, şunları söyledi:

“İşyerinde çalışırken aradılar, eve geldiklerini söylediler. Adrese gelmemi istediler, gelmemem durumunda çilingir ile açacaklarını söylediler. Ellerinde tahliye kararı yoktu, beni tahliye ettiler. Eşyalarımızın hepsini aşağı indirdiler. Barınma bizim bir hakkımızdır, biz 8 aydır mücadele ediyoruz. Şuanda tahliye taahhütnamesi zorunlu hale gelmiş durumda. Ya imzalayacak evi kiralayacak ya da imzalamayacak dışarıda kalmaya devam edecek.

Bugün iki emlakçı aradım, bana tahliye taahhütnamesine imza atmamı istediler. Tarih kısmını sonradan dolduruyorlar. Biz kiracılar olarak bunu mahkemede ispat edemiyoruz.”

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.