WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5762 0.09%
EURO 35,0273 0.44%
ALTIN 2.423,440,03
BITCOIN 2093545-3,45%
  • Hamburger 3
Fındık üreticilerine kötü haber: O şirketten yeni hamle!

Fındık üreticilerine kötü haber: O şirketten yeni hamle!

Türkiye'deki fındık üreticilerinin en büyük alıcılarından Nutella'nın da sahibi Ferrero çiftçileri üzen bir hamle yaptı. Firma, Avustralya'da 1 milyon ağacın dikildiği bir fındık üretim sahası kurdu.

13 Eylül 2023 14:17
Fındık üreticilerine kötü haber: O şirketten yeni hamle!
0

BEĞENDİM

Türkiye’deki fındık üreticilerinin en büyük alıcılarından Nutella’nın da sahibi Ferrero çiftçileri üzen bir hamle yaptı. Firma, Avustralya’da 1 milyon ağacın dikildiği bir fındık üretim sahası kurdu.

Üreticiler her yıl TMO’nun açıkladığı alım fiyatının yanında bir de Ferrero’nun alım fiyatını bekliyor.

Türkiye’ye alternatif saha

Ferrero’nun Türkiye’de 6 adedi fındık fabrikası olmak üzere toplam 7 üretim tesisi bulunuyor. Ancak firma, önceki aylarda Avustralya’da bir yatırıma imza attı.

1 milyon ağaçlık hamle

Firma, 2018 yılında aldığı karar ile yeni bir yatırım yaptı. Ve 1 milyon ağaçlık bir saha oluşturdu. Aradan geçen beş yılda ise dikilen bu fındık ağaçları görüntülendi.

Bugün itibariyle başta Türkiye olmak üzere Şili, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden fındık alımı yapan Ferrero’nun yakın zamanda Avustralya’daki kendi fındıklarını toplayacağı konuşuluyor.

Proje kapsamında dikilen 1 milyon ağacın yılda 5000 tondan daha fazla ürün vereceği hesaplanırken, bu oran şu anda Avustralya’da üretilen fındığın tam 30 katından fazla.

Türk üreticiye etkisi

Yapılan hesaplamalara göre Ferrero bu ağaçlardan 2026 yılında fındık almaya başlayacak. Bu durumun Türkiye’deki fındık üreticilerine nasıl etki edeceği merak konusu.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.