WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3002 -0.04%
EURO 35,1301 0.48%
ALTIN 2.401,64-0,54
BITCOIN 21769590,03%
Finlandiya’da parlamento Rus konsolosluğunun kapatılmasını değerlendiriyor

Finlandiya’da parlamento Rus konsolosluğunun kapatılmasını değerlendiriyor

Finlandiya'nın özerk bölgesi Aland Adaları'nda bulunan sivil girişim Rus konsolosluğunun kapatılması için imza topladı. Karar parlamentoya gidiyor.

27 Eylül 2023 13:53
Finlandiya’da parlamento Rus konsolosluğunun kapatılmasını değerlendiriyor
0

BEĞENDİM

Güneybatı Finlandiya’da Ahvenanmaa Özerk Bölgesindeki takımadalar olan Aland Adaları’ndaki Rus konsolosluğunun kapatılmasını talep eden sivil bir girişim gerekli 50 bin oya ulaştı ve Finlandiya parlamentosuna gidecek. Bugün itibariyle girişim vatandaşlardan 50.051 imza aldığı açıklandı. 1 Ekim’den itibaren Rusya’da bir Finlandiya büyükelçiliği faaliyet göstermeye başlıyor. Rusya’nın Finlandiya’da iki diplomatik misyonu bulunuyor. İlki Helsinki’de bir büyükelçilik, ikincisi de Aland Adaları’nın başkenti Mariehamn’da bir konsolosluk.

Girişimin açıklamasında, “Aland Adaları’ndaki Rus konsolosluğu kaldırılmalıdır. Finlandiya artık NATO üyesi olduğundan, bu konsolosluk Finlandiya’nın güvenliğini sınırlıyor ve tehlikeye atıyor” denildi.

Bölge uzun yıllardır askerden arındırılmıştı

Aland Adaları ilk kez 1856’da Kırım Savaşı’ndan sonra Paris’teki barış görüşmelerinde askerden arındırılmıştı. Askersizleştirme 1921’de Milletler Cemiyeti tarafından onaylandı. Finlandiya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde, aynı zamanda Aland Antlaşması olarak adlandırılan Aland Adaları’nın askerden arındırılması ve tarafsızlaştırılmasına ilişkin çok taraflı bir anlaşmanın imzalanması taahhüdünde bulunulduğu belirtiliyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra askersizleştirme 1947’de Paris Barış Antlaşması ile onaylanmıştı.

Rusya Konsolosluğu ikinci Dünya savaşında açıldı

Rusya Federasyonu Konsolosluğu 1940’tan beri Mariehamn’da faaliyet gösteriyor ve Aland Adaları’nın askerden arındırılmasına ilişkin anlaşmaya uyumumu takip ediyor.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.