WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5574 0.04%
EURO 35,0271 0.43%
ALTIN 2.421,78-0,04
BITCOIN 2090310-3,79%
  • Hamburger 3
Fitch Türkiye’nin not görünümünü yükseltti

Fitch Türkiye’nin not görünümünü yükseltti

Fitch Türkiye’nin kredi notunu akşam saatlerinde açıkladı ve not görünümünü yükseltti.

9 Eylül 2023 15:33
Fitch Türkiye’nin not görünümünü yükseltti
0

BEĞENDİM

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı ve ‘B’ olarak teyit etti, not görünümünü 2 yıl sonra ‘negatif’ten ‘durağan’a çekti. Görünümün durağana revize edilme nedenine dair “kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüşü yansıtıyor” dendi.

TCMB’nin politika faizini 2023 sonuna kadar yüzde 35’e çıkarabileceğini ve 2024’te de bu seviyede kalacağını belirten Fitch para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresi konusunda yüksek belirsizlikler olduğuna dikkat çekti.

Büyüme ve enflasyon tahminleri

Açıklamada, yüksek enflasyonun en büyük risk ve zorluk olmaya devam ettiği yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 olduğunu bildirdi. Büyümenin 2023’te yüzde 4,3, 2024’te yüzde 3 olmasının beklendiğini kaydeden kuruluş brüt uluslararası rezervlerin mayıs ayının ortasından bu yana gözle görülür ölçüde toparlanma kaydettiğini 2023 yılı sonuna kadar 115 milyar dolara ulaşabileceği tahmin etti.

Fitch’in olası not yükselmesini sağlayabilecek faktörlere de değinilen açıklamada, mevcut politika normalleştirme ve yeniden dengelenme sürecinin sürdürülebilirliğine olan güvenin artması, bunun sonucunda enflasyonda sürekli bir düşüş de dahil olmak üzere makroekonomik istikrarın iyileşmesinin pozitif etki yapabileceği belirtildi.

Açıklamada, cari işlemler açığının sürekli daralması, sermaye girişlerinin artması, uluslararası rezervler düzeyinde ve bileşiminde iyileşmeler ve dolarizasyonun azalması nedeniyle dış kırılganlıklardaki azalmanın olası not artırımına neden olabileceği bildirildi.

Fitch, 2021 yılının aralık ayında not görünümünü negatife düşürmüş, geçen sene temmuz ayında da kredi notunu B+’dan B’ye indirmişti.

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.