WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,1913 0.02%
EURO 35,0354 0.08%
ALTIN 2.514,540,18
BITCOIN 22952917,35%
Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı

Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı.

23 Eylül 2023 11:30
Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı
0

BEĞENDİM

TFF’nin Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen imza törenine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi katıldı.

Büyükekşi: “Mutluyuz, gururluyuz”

İmza töreninde açılış konuşmasını yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, uzun zamandır Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte oldukça önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Sayın Bakanlarımızın kıymetli destekleriyle kısa bir sürede tamamladık. Bugün sizlerin huzurunda Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü’nü imzalayacağız. Mutluyuz, gururluyuz” dedi.

Göreve geldikleri ilk günden bu yana Türk futbolunun gelişimi için çok önemli çalışmalara imza attıklarının altını çizen Büyükekşi, “Sürdürülebilir başarıları yakalamak için çalışmalarımıza durmadan devam edeceğiz. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesiyiz. Futbolumuzun gelişimi öz kaynaklarımızı etkili ve doğru şekilde kullanmamıza bağlı. Türk futbolunun yeni yüzyılda öz kaynaklarından yetiştireceği dünya yıldızları ile önemli bir atılım gerçekleştireceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

İlk tohum “Futbol Akademileri”

Bu anlamda toprağa ilk tohumu Futbol Akademileri Projesi ile attıklarını hatırlatan TFF Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Süper Lig kulüplerimize akademi kurma mecburiyeti getirdik. 2024 yılının sonuna kadar tüm Süper Lig takımlarının akademi kurmaları gerekiyor. Bu alanda antrenörlerimizi eğitmeye başladık. Şu anda 6-9 yaş arası için 2 antrenör, 9-13 yaş arası için 2 antrenör, 14-17 yaş arası için 3 antrenör, yine 17-19 yaş arası için 3 antrenör, 1 de direktör olmak üzere 11 kişi yetiştiriliyor. 20 takımımız var ve toplam 220 kişi eğitiyoruz. Nisan ayında çalışmayı başlattık. 6 ay boyunca antrenörlerin ücretlerini TFF olarak biz karşılayacağız. Gelecek yıl 1. Lig için de akademi zorunluluğu getireceğiz. Bu çalışmalar bugünden yarına olacak şeyler tabii ki değil. Biz toprağa bir tohum atıyoruz. İyi niyetle gece gündüz çalışıyoruz. Futbol Akademileri projemizin tam olarak işler hale gelmesiyle hem kulüplerimiz hem Milli Takımlarımız büyük bir kazanım sağlayacak.”

Tekin: “Spor alışkanlığı olan çocuklar yetiştirmek istiyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise kendi bedenini kontrol eden bireyler yetiştirmek istediklerini aktararak, “Daha önce TFF ile futbol liseleri üzerinde bir çalışma yürütmüştük. Bu tür projeler başladıktan sonra devamlılığı sağlanmadığı sürece çok işlevsel olmuyorlar. Başkan ve ekibi bu konuda çok samimi inşallah bu konuda bu kez adım atarız. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak mevzuya 2 perspektiften bakıyoruz. Biri genel anlamda MEB’e bağlı okullarda spor kültürü ve spor alışkanlıklarının geliştirilmesiyle ilgili çabamız var. Bunu niye yapıyoruz. Neden böyle bir şeyin içine giriyoruz sorusunu örnekle paylaşmak istiyoruz. Dilimize Eflatun diye çevrilen eski Yunan filozofu Platon’un ideal devlet diye bir devlet tasarımı var. İdeal devlet tasarımında Platon’un bugünkü karşılığıyla yönetici dediği kitle var. Yöneticilerin yetişmesiyle ilgili kısma büyük yer ayırıyor. Bugün bizim biraz ıskaladığımız iki konu. Birisi müzik, birisi beden eğitimi. Gerekçesi çok enteresan diyor ki; kendi vücudunu yönetemeyen bir yönetici başkasını asla yönetemez.’ Çocuğa önce kendi vücudunu yönetmeyi öğretmeliyiz. MEB olarak bu konulara bakışımızı özetleyen perspektif olduğu için anlatmak istedim. Kendi bedenini yöneten bireyler yetiştirmek istiyoruz. Spor alışkanlığı olan çocuklar yetiştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer federasyonlara mesaj

Bakan Tekin, daha önceki dönemde TFF ile imzaladıkları protokolde başarılı olamadıklarını aktararak, “MEB 2014 yılında bir kavramı çok tartıştı. Proje okul diye bir kavram. Çok farklı boyutlara çekildi. İcadı, mevzuata koyan benim. Murat ettiğimiz şey, kamu bürokrasisi içinde herhangi bir okulun programı akademik kadrosu ve öğrenci seçimi ilgili hususları standart prosedüre tabi. Biz ‘okullarımızı belirli projelerin yürütüldüğü okullar haline getirmemiz gerekir’ aksi takdirde sorunlar yaşayacağız. Spor liseleri, güzel sanatlar liseleri ve meslek teknik liselerinin çeşitlenmesi gerektiğine kanaat getirdik.

Akademik eğitimle sportif eğitim verebilirsek hem akademik anlamda iyi eğitilmiş çocuklarımız, spor da yapmış olurlar. İkisi birbirini tamamlar diye böyle bir yola çıkmıştık. Futbol lisesi daha önceki TFF döneminde birlikte yaptığımız protokolle oluşturduğumuz liseydi. Proje okul mantığıyla yapıldı. Futbol ile ilgili müfredatı TFF ile belirledik. Eğitim Öğretim kadrosunu federasyon bizim öğretmenlerimiz dışında akademik destek verecekti.

Öğrenci seçimi konusunda da ayrıcalıkları vardı. O dönem TFF ile yaptığımız iş yürümedi ama Türkiye Voleybol Federasyonu ile yaptığımız işte onlar sürece çok ciddi sahip çıktılar. Bugün bayan voleybol takımımızdan 20’nin üzerinde sporcunun voleybol lisesinden mezun olduğuna dair bir bilgi var. Orda başarılı olduk. TFF sürecinde istediğimiz başarıyı elde edemedik. Futbol Federasyonu ile yaptığımız bu iş birliğinin diğer federasyonlarla da yapılmasının anlamlı olacağını düşünüyorum. Bu konuda kapımız ardına kadar açık.” değerlendirmesini yaptı.

Bak: “Çocukların gençlerin olduğu her alanda biz de varız”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise konuşmasında, “Hem Türk sporuna hem de değerli çocuklarımıza çok önemli katkılar sağlayacak bu projenin hayata geçmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Milli Eğitim Bakanlığı ve bizim bakanlığımızın ortak öznesi çocuklarımız. Çocuklarımız için sportif faaliyetleri arttırmak adına ortak çabalar içindeyiz. Sayın bakanımla birkaç kez görüştük. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde spor faaliyetlerini arttırmak için neler yapabileceğimizi konuştuk. Bir tanesi de spor liselerini aktif hale getirmekti. Sporu tabana yaymak, çocukları erken yaşta sporla buluşturmak çok önemli. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların aktif şekilde kullanılması çok önem arz ediyor. Çocukların gençlerin olduğu her alanda biz de varız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, Avrupa’nın en önemli spor alt yapılarından birine sahip olduğunu belirten Bakan Bak, “Bu tesislerde gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirecek antrenörlerin, yöneticilerin ve çocukların eğitimleri başta olmak üzere önemli bir süreç başlıyor. Anadolu’nun dört bir yanında şampiyonlar yetiştirmek istiyoruz. Ülkemizin gelişen altyapısı çok önem arz ediyor. Başarıların sürdürülebilir olması için sayın bakanımla daha önce spor liseleri ortak yönetimi çalışmasını yürütmüştük. Yüzme bilmeyen kalmasın projesinde 7,5 milyon çocuğumuza yüzme öğrettik. Yetenek taramasıyla uzmanlar tarafından yeni yetenekler bulduk 6 milyon çocuğumuza yetenek taraması yaptık. Türk futbolunun gelişmesine önem veriyoruz. Bu süreç içinde okullarımızdaki, ilk okullardaki öğretmenlerimize futbol temel eğitimi verilecek. Orta okullardaki öğretmenlerimize biraz daha geliştirilmiş eğitim verilecek. Bu süreç çok önemli. Bunların karşılığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Bu tesislerde büyük isimler yetişmeli”

“Voleybol lisesi ile sonuçları ortaya koyduk. Diğer federasyonlar bazında da yakından takip edeceğiz. Futbol akademisi çerçevesindeki öz kaynak düzenini ortaya koymamız gerekiyor. Gençlerin spor yapmasını arzu ediyoruz. Burada kulüplerin iş birliği çok önemli. Süper Lig’deki takımların akademik yapısı da çok önemli. Avrupa’nın en yeni tesislerine sahibiz. Çocuklarımızın uluslararası arenada bizleri temsil etmesini arzu ediyoruz. Gençleri çok iyi anlayan bir Cumhurbaşkanımız var. Bu tesislerde büyük isimler yetişmeli. Yeni Arda Güler’leri, Arda Turan’ları yetiştirmek istiyoruz. Uluslararası arenada Türk futbolunun hak ettiği yere gelmesini istiyoruz. Bu projenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak her noktada destek vereceğimizi belirtmek istiyoruz. Bakanlık olarak üstümüze düşeni yapacağız.”

İş birliği protokolü imzalandı

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü’nü imzaladı. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, iki bakana arkalarında isimlerinin yazılı olduğu 10 numaralı Milli Takım formasını hediye etti.

Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imza töreninin ardından katılımcılar, Riva’da bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor Lisesi’ni de ziyaret etti.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.