WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2906 -0.07%
EURO 35,1394 0.51%
ALTIN 2.403,95-0,45
BITCOIN 2183325-0,02%
Genişlemeden sorumlu üye Türkiye’de: Bakan Fidan ile ortak toplantı

Genişlemeden sorumlu üye Türkiye’de: Bakan Fidan ile ortak toplantı

Avrupa Birliği Komisyonu'nun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Dışileri Bakanı Hakan Fidan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

6 Eylül 2023 14:45
Genişlemeden sorumlu üye Türkiye’de: Bakan Fidan ile ortak toplantı
0

BEĞENDİM

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Türkiye’yi ziyaret eden AB’nin komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi ile basın toplantısında konuştu.

Bakan Fidan’ın açıklamaları şu şekilde:

“AB, Türkiye’yi müzakere eden bir aday ülke olarak görmeli ve ahde vefa ilkesinin gereklerini yerine getirmelidir.

İnsandan insana diyalog yolu: Vize serbestisi

Vize serbestisinin de ilerlemesi beklentimiz arasındadır. Vize serbestisi insandan insana diyaloğu artıracak Türkiye’nin AB üyeliği önündeki sürecindeki sorunları ve ön yargıların kaldırılmasına şüphesiz katkı sağlayacaktır.

Sayın Varhelyi ile son dönemde vatandaşlarımızın vize başvurularında yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi beklentimizi de vurguladım.

Ayrıca düzensiz göçle mücadele adil bir yük paylaşımı temelinde iş birliğimizin artırılmasına ihtiyaç duyduğumuzu yineledim.

Düzensiz göç sorununu çömez için öncelikle kaynak ülkelerde istikrarın sağlanması gerektiğini bir kez daha hatırlattık. Bugünkü görüşmemizde sayın Varhelyi’ye yeniden söylediğim gibi Avrupa Birliği’nden siyasi engellemelere müsamaha göstermemesini bekliyoruz.

İlişkilerimizin ilerlemesi için gerekli iradeyi sergilemelerini ve daha cesur davranabilmelerini istiyoruz.”

Oliver Varhelyi ise;

“Ankara’da yeni hükümetin kurulmuş olmasıyla AB-Türkiye ilişkilerini ilerletebileceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yeni hükümet ile ilişkilerimizi ilerletebileceğiz. Türkiye bizim için dost bir ülke. AB-Türkiye ilişkilerinde nasıl bir ilerleme sağlayabiliriz bunu görüşmemiz istendi. Halihazırda gerçekleştirdiğimiz bazı başarılar da var. Yeni Ortaklık Anlaşması bizim için ve insanlar için önemli bir gelişme, bu yatırımları kolaylaştıracak.

Türkiye Yatırım Platformu şu anda tamamen operasyonel hale geldi. Bütün bunlar Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunacaktır. Bu ayrıca Türkiye ve Avrupa’da istihdamı da artıracaktır.

Türkiye’deki tahrip edici depremin ardından 150 milyon euroluk insani yardımda bulunduk, ayrıca 470 milyon euroluk bir paket hazırlandı.

Türkiye’deki mülteciler için sosyal güvenlik ağına ilişkin bir sözleşmeye imza atacağız. Türkiye’ye bu konuda müteşekkiriz. Bu, 780 milyon euroluk bir sözleşme, imzalanan en büyük sözleşme olacak. Doğrudan mülteciler için kullanılacak.”

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.