WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3102 0.01%
EURO 35,2497 0.27%
ALTIN 2.522,500,89
BITCOIN 2159953-0,25%
Hakan Fidan: Hamas, Terör Hareketi Değildir

Hakan Fidan: Hamas, Terör Hareketi Değildir

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg ile ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan, "İşgale karşı direnenler terör örgütü hareketi değildir" dedi.

14 Mayıs 2024 13:58
Hakan Fidan: Hamas, Terör Hareketi Değildir
0

BEĞENDİM

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Fidan’ın açıklamaları şöyle:

“Terörle mücadelede uluslararası işbirliği ve ortak iradenin şart olduğunu Avusturya’dan terörle mücadelemize daha yakın ve daha fazla işbirliği beklentimizin aktardık.

Masum Yahudilerin toplama kamplarında öldürülmesi ne kadar yanlışsa bugün masum Filistinli çocukların yataklarında bombalarla öldürülmesi o kadar yanlış.

UAD bünyesinde süren soykırım davasında Türkiye’nin ardından Libya ve Mısır da beyanını bildirdi. Uluslararası toplumun Netanyahu hükümetine baskıyı artırması gerekiyor. Netanyahu dünya için güvenlik sorunu haline geldi.

“Hamas Bir Direniş Hareketidir”

Hamas bir direniş hareketidir, bir terör hareketi değildir. Kendi devletine, kendi topraklarına, kendi egemenliğine sahip olduğu zaman hala silahtan vazgeçmiyorsa o zaman oturulur başka konulara bakılır.

Buradaki savaş durup dururken ortaya çıkan bir savaş değildir. Bir işgal var. Uluslararası toplum bu durumda hiçbir şey yapamadı. 7 Ekim’de sivillerin öldürülmesini Türkiye olarak kınadık. İsrail’in daha sonra binlerce Filistinliyi sistematik bir şekilde öldürmesi, koca bir yerleşim yerinin yaşanamaz hale getirilmesi bir insanlık suçudur. Soykırım fiilidir.”

Miçotakis’in Ziyareti

“Dün sayın Miçotakis’in Ankara’ya bir ziyartet gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanımız son derece samimi. Bize verdikleri yönlendirme de bu yönde. Yunanistan’da da bu durum böyle. Cari sorunları nasıl çözebilir? Kronik sorunlara nasıl yaklaşabiliriz? Bunlar hem fikir bazından hem kalıcı çözüm bakımında çalışılıyor, bakılıyor.Turizm pazarını beraber ilerletmemiz gerektiğini konuştuk.

‘Deniz parkı’ konusundaki endişelerimizi ifade ettik. Kırmızı çizgimiz olan kıta sahanlığı ihlalini kabul etmeyeceğimizi ilettik.

İlişkiyi ileri seviyeye taşımak için irade ortaya kondu. İki ülke gerek Ege’nin gerek ana kıtasının ortak projelerde ortak kalkınmada ne kadar uygun şekilde çalışma arayışı içinde. Bir bunları teşkil ediyoruz açıkçası.”

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.