WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22173370,42%
Kabine Beştepe’de 4 ana başlıkla toplandı

Kabine Beştepe’de 4 ana başlıkla toplandı

Kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşti. Masada birçok konu ele alınacak ancak gündemdeki 4 madde öne çıkıyor. Bu başlıklar, memur zammı, KKTC-BM gerginliği, gençlere vergisiz telefon ve ekonomi adımları...

21 Ağustos 2023 16:41
Kabine Beştepe’de 4 ana başlıkla toplandı
0

BEĞENDİM

Kabine, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Masanın ana gündem maddeleri ise memur zammı, KKTC-BM gerginliği, gençlere vergisiz telefon ve ekonomi adımları oldu.

Milyonlarca memurun beklediği toplu sözleşme görüşmelerindeki son durum, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Birleşmiş Milletler güçleri arasındaki gerginlik, gençlere vergisiz telefon ve ekonominin 3 yıllık yol haritası toplantının gündeminde oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine sonrası açıklama yapması bekleniyor.

Memurların gözü bu toplantıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe’deki toplantıda 7’nci dönem toplu sözleşme görüşmelerinde gelinen son durum ele alınacak. 4 milyon memur ile 2.5 milyon memur emeklisinin yakından takip ettiği görüşmelerde hükümet 2’nci teklifinde memurlara 2024 için yüzde 25, 2025 için yüzde 11 zam teklif etti. Memur temsilcilerinden teklifin yeterli bulunmadığı açıklamaları gelirken, pazarlık süreci kabinede masaya yatırılacak. Memurlar için atılabilecek ek adımlar incelenecek.

Kıbrıs meselesi yakın takipte

Kıbrıs’ta yeşil hatta bulunan Pile köyünden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden karayolunun inşa çalışmaları, adadaki Birleşmiş Milletler güçlerince engellenmeye çalışıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti güvenlik güçleri ile BM güçleri arasında arbede çıktı. Adada yaşananlar Ankara’nın yakın takibinde. Gerginliğin azaltılması ve adadaki Türk halkının hak ve menfaatlerinin korunması için yapılabilecekler kabinede müzakere edilecek.

Gençlere vergisiz telefon

AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan gençlerin ilk elektronik eşya alımlarında vergiden muaf tutulması uygulaması da masaya yatırılacak. Telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik eşyalardaki vergi indirimi için hükümet nezdinde yapılabilecekler ele alınacak.

Ekonomide atılacak adımlar

Orta vadeli program hazırlıkları da bir yandan sürüyor. Ekonominin 3 yıllık yol haritasının belirleneceği programın eylül ayının ilk 2 haftası içinde açıklanması bekleniyor. Program hazırlıkları kapsamında hükümet temsilcileri işçi sendikaları, finans çevreleri, işverenler ve KOBİ’lerle görüştü. O görüşmelerin yansımaları ve hazırlıklar masada olacak.

Öte yandan tahıl sevkiyatının sürdürülebilmesine yönelik alternatifler de toplantının önemli  maddelerinden. Anlaşmanın sona ermesinden sonra geçtiğimiz hafta Ukrayna’dan ilk gemi yola çıkarak İstanbul’a ulaşmıştı.

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.