WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5516 0.02%
EURO 35,0261 0.43%
ALTIN 2.423,390,02
BITCOIN 2087964-3,76%
  • Hamburger 3
Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem hattında test sürüşü yapıldı

Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem hattında test sürüşü yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Şehirlerde toplu taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyoruz ve bunun gelişmesine çok önem veriyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de bunun en güzel örneklerinden biridir" dedi.

19 Ağustos 2023 16:21
Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem hattında test sürüşü yapıldı
0

BEĞENDİM

Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi Test Sürüş Töreni’nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Şehirlerde toplu taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyoruz ve bunun gelişmesine çok önem veriyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de bunun en güzel örneklerinden biridir” dedi.

8 kilometre, 8 istasyon

Mevcutta Sirkeci-Kazlıçeşme arasında atıl vaziyette duran 8,3 kilometrelik hattın gerekli iyileştirmeler yapılarak 8 istasyon ile tekrar kullanıma açıldığını bildiren Uraloğlu, şu bilgileri paylaştı:

Bu projede 7 kilometre bisiklet ve yaya yolu, 10 bin 120 metrekare meydan ve rekreasyon alanı, 6 bin metrekare kapalı sosyal kültürel alan, 74 bin metrekare yeni yeşil alan, araç ve yaya geçişleri için 22 adet alt geçit, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı olmak üzere 4 adet tarihi nitelikli istasyon, Sirkeci ve Cankurtaran olmak üzere 2 adet yenilenecek istasyon ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa’daki 2 yeni istasyon yer alıyor.

5 ayrı metro çalışması

Kent içi raylı toplu taşımacılık altyapısının gelişmesi adına çok önemli projelere de devam ettiklerini aktaran Uraloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şu anda bir araya geldiğimiz Kazlıçeşme-Sirkeci hattımızla beraber Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro hattı, Kağıthane-Gayrettepe Metro Hattı, Halkalı-Başakşehir-İstanbul Havalimanı Metro hattı, Altunizade-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı Metro Hattı, olmak üzere toplam uzunluğu 55,7 kilometrelik 5 ayrı metro hattında İstanbul için çalışıyoruz.

Bakan Uraloğlu, konuşmasının ardından tören katılımcıları ve gazetecilerle Yedikule’den Sirkeci’ye hareket eden trenle söz konusu projenin test sürüşüne katıldı.

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.