WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21567670,26%
Kobani Davasında Karar Açıklandı

Kobani Davasında Karar Açıklandı

6-8 Ekim 2014'teki eylemlere ilişkin, aralarında terör örgütü PKK elebaşılarının yanı sıra eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 108 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

16 Mayıs 2024 17:29
Kobani Davasında Karar Açıklandı
0

BEĞENDİM

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülen ‘Kobani’ davasının duruşmasında, mahkeme heyetinin 18’i tutuklu, 18’i tutuksuz, 72’si de firari olan sanıklar hakkındaki hükmü açıkladı.

-Ahmet Türk’e silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

– Altan Tan suçlamalardan beraat etti.

– Ayhan Bilgen suçlamalardan beraat etti.

– Ayla Akat Ata tahliyesine karar verildi. Ata, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Silahlı terör örgütü üyeliği suçundan ise 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Ayla Akat Ata’nın tahliyesine karar verdi.

– Aysel Tuğluk devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçundan beraat etti.

-Bülent Parmaksız, ‘devletin birliğini bozma’ suçundan 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

-Can Memiş, hakkında beraat kararı verildi.

-Cihan Erdal ve Dilek Yağlı’ya 16 yıl hapis cezası verildi.

– Emine Ayna hakkında silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

– Kobani davasında Figen Yüksekdağ’a ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ‘suç işlemeye tahrik’, iki ayrı ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘seçim yasaklarına aykırı hareket etmek’ suçundan 30 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

-Gülfer Akkaya ve Gülser Yıldırım hakkında beraat kararı verildi.

– Gültan Kışanak, devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Kışanak, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gültan Kışanak hakkında cezaevinde yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye kararı verildi.

-Günay Kubilay hakkında ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçundan 16 yıl hapis cezası, suç işlemeye tahrikten 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

-İbrahim Bilici’ye beraat kararı çıktı.

-İsmail Şengül hakkında ‘devletin birliğini, ülkenin bütünlüğünü bozmaya yardım’ suçundan 16 yıl hapis cezası, ‘suç işlemeye tahrik’ten 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

-Mesut Bağcık ve Meryem Adıbelli’ye ‘örgüt üyeliği’nden 9 yıl hapis cezası aldı. Adli kontrol şartı ile tahliyelerine kararı verildi.

-Nazmi Gür’e ise ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma’ suçundan 18 yıl, ‘suç işlemeye tahrik’ten 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

-Nedir Çakan, örgüt üyeliğinden 9 yıl hapis cezası aldı.

– 6-8 Ekim olayları davasında Sabahat Tuncel hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 12 yıl hapis cezası verilerek, tutuklulukta geçirdiği süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi.

– Selahattin Demirtaş hakkında 43 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına da karar verildi.

-Sırrı Süreyya Önder hakkındaki tüm suçlardan beraat etti.

 

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.