WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2229 0.1%
EURO 35,0293 0.05%
ALTIN 2.512,570,10
BITCOIN 22885187,10%
Merkez günlük reeskont limitini artırdı

Merkez günlük reeskont limitini artırdı

Merkez Bankası, ihracatçılara günlük reeskont kredisi limitini 3 milyar TL'ye yükseltti. Erkan ve Şimşek konuya dair açıklamada bulundu.

12 Eylül 2023 11:13
Merkez günlük reeskont limitini artırdı
0

BEĞENDİM

Merkez Bankası, ihracatçılara günlük reeskont kredisi limitini 3 milyar TL’ye yükseltti. Erkan ve Şimşek konuya dair açıklamada bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine ilişkin basın duyurusu yayınladı. Yapılan açıklamaya göre, seçici kredi kullanımını ve ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek amacıyla günlük limitin 1,5 milyar TL’den 3 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

Açıklamada reeskont kredilerinin kullandırılmasında KOBİ payının artırılmasına ve ihracat performansının dikkate alınmasına devam edileceği vurgulandı.

TCMB 25 Temmuz’da günlük ihracat ve Döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi limitinin 300 milyon TL’den 1,5 milyar TL’ye yükseltildiği belirtmişti.

Erkan’dan açıklama

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, konuya ilişkin açıklamasında “Dezenflasyona geçiş sürecinde cari dengeye katkı sağlayan ihracatçılarımızın finansmana erişimine öncelik veriyoruz. İstihdam ve ihracattaki artışa önemli katkı sağlayan KOBİ’lerin reeskont kredilerindeki payının artmasını destekleyici uygulamalara devam edeceğiz” dedi.

Şimşek’ten ilk yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  Merkez’in ihracatçılara kredi artırımına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. “Üç aylık bir sürede ihracatçılarımıza günlük kredi limitini 10 kat artırdık. Bu, ihracatı önceliklendirme konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu gösteriyor. Kalıcı refah artışı için daha çok ihracat odaklı yatırım yapmamız gerekiyor. Orta vadede fiyat istikrarını sağlayarak şirketlerimizin küresel piyasalarda sermaye benzeri krediye erişimini sağlayacağız.”

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.