WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21561660,24%
“Milletin Aşına Göz Dikenlerden Hesabını Soracağız”

“Milletin Aşına Göz Dikenlerden Hesabını Soracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Milletin aşına, lokmasına göz dikenden bunun hesabını mutlaka soracağız" dedi.

14 Mayıs 2024 15:36
“Milletin Aşına Göz Dikenlerden Hesabını Soracağız”
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle düzenlenen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

Türkiye’yi vesayetin her türlüsünden kurtarma mücadelesini beraber verdik. Ekonomide, tarımda, ihracatta ülkemizi hayal dahi edilemeyecek noktalara getirdik. Yüce Allah bizleri topraktan yaratmıştır, hayatımızı toprağın üzerinde ondan elde ettiğimiz mahsullerle sürdürüyoruz.

Çiftçi kardeşlerimize demokrasimize verdiği katkıdan dolayı da minnettarız. 15 Temmuz’da birileri bankamatik kuyruklarına koşarken, benim çiftçi kardeşlerim darbecileri engellemek için mahsulleri ateşe verdi. Çiftçilerimizin vatanperverliğini unutmayacağız.

Toprak olmazsa ne dünyada kalacak yer, ne öteki aleme göçünce yatacak yer olmaz. Emek vermez, alın teri dökmez, gerekli yatırımı yapmazsanız toprak da size bakmaz. Türk tarımının çehresini değiştirebilmek, sorunlara kalıcı çözümler bulabilmek için yoğun mesai harcadık. Ülkemizin tarımsal potansiyelinin gün yüzüne çıkarmak için Kırsal kalkınma alanında ciddi destek ve hibeler sağladık. Son 21 yılda 1 trilyon 361 milyon lira tarım desteği verdik.

“Tarımsal Politikalarla İlgili Gerçek Dışı İddialar Ortaya Atılıyor”

Zaman zaman tarımsal politikalarla ilgili gerçek dışı iddialar ortaya atılıyor. Çamur at izi kalsın. Bu iddialar çiftçilerimizin emeklerine hakarettir. Türkiye’de tarım bitti demek sadece cehaletin değil, büyük bir art niyetin işaretidir. Tarımsal verilerin ülkemizin son 21 yılda ülkemizin nereden nereye geldiğini ortaya koyduğuna inanıyorum. Sebze üretiminde dünyada 4’üncü, meyve üretiminde 5’inciyiz.

“Milletin Lokmasına Göz Dikene Hesabını Soracağız”

Son dönemde kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki sunii artışları araştırıp inceledik. Ani fiyat artışlarında piyasa koşullarından ziyade fırsatçılık vardır. Milletin aşına, ekmeğine, lokmasına göz dikenden bunun hesabını mutlaka soracağız. Enflasyona karşı yürüttüğümüz mücadeleyi fiyat oyunlarına kurban veremeyiz. Hayvancılıkta şikayetleri giderecek yeni politikaları devreye koyuyoruz. İlk defa genç ve kadın üreticilere yüzde 70 ek destek sağlayacağız. Hayvan hastalıkları ile mücadelede yeni tedbirler alacağız.

Tarım yapılan tüm alanları kayıt altına alarak destek yararlanan çiftçi sayısını artıracağız. Hedefimiz tarıma uygun olan her karış toprağı değerlendirmektir. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini her geçen gün hissediyoruz. Boşa harcanacak tek bir damla suyumuz yok. Kirletilecek tek bir karış toprağımız yok. Bu konuda çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz.

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.