WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,1529 -0.17%
EURO 35,1671 0.06%
ALTIN 2.522,200,88
BITCOIN 2158722-0,24%
MİT, Irak’ta Avladı: PKK’nın Sözde Sorumlusu Etkisiz!

MİT, Irak’ta Avladı: PKK’nın Sözde Sorumlusu Etkisiz!

MİT, Irak'ta gerçekleştirdiği operasyonla, terör örgütü PKK/KCK-HPG sözde konsey yöneticilerinden "Şevger Çiya" kod adlı Sedat Aksu'yu etkisiz hale getirdi.

13 Mayıs 2024 12:20
MİT, Irak’ta Avladı: PKK’nın Sözde Sorumlusu Etkisiz!
0

BEĞENDİM

MİT, Irak’ta gerçekleştirdiği operasyonla, terör örgütü PKK/KCK-HPG sözde konsey yöneticilerinden “Şevger Çiya” kod adlı Sedat Aksu’yu etkisiz hale getirdi.

Örgüt, konumu nedeniyle Sedat Aksu’nun etkisiz hale getirildiğini uzun süre gizledi. Ancak, daha sonra “Şevger Çiya” kod adlı Sedat Aksu’nun ölümünü kabul etmek zorunda kaldı.

Terör Örgütünün Genel Cephane Sözde Sorumlusuydu

MİT, Sedat Aksu’nun 2016 yılında Suriye’nin kuzeyinde Türk güvenlik güçlerine karşı planlanan eylemlerin talimatını bizzat verdiğini tespit etti. Ayrıca, Aksu’nun Irak/Gara’da PKK/KCK Genel Cephane sözde sorumlusu olarak faaliyet yürüttüğü de öğrenildi.

Bunun üzerine MİT, saha ajanlarını özel olarak görevlendirdi, Aksu adım adım izlendi.

Saha ajanları, Aksu’nun örgüt üst yönetiminden aldığı talimatla Pençe-Kilit harekât bölgesinde eylem hazırlığında olan örgüt mensuplarına silah ve mühimmat karşıladığını tespit etti.

MİT, Irak/Gara’da terörist Sedat Aksu’yu nefes kesen bir takip sonrasında beraberindeki teröristlerle birlikte nokta operasyon ile etkisiz hale getirdi.

Şevger Çiya Kod Adlı Sedat Aksu Kimdir?

“Şevger Çiya” kod adlı Sedat Aksu, örgütün kırsal kadrosuna 1998 yılında katıldı. 2000 yılında Şırnak ve çevresinde güvenlik güçlerine karşı yapılan saldırılarda yer aldı.

2001 yılında Irak/Haftanin alanına geçti. 2004’te tekrar yurtiçine geçen Aksu, 2007 yılında Hâkî Karaer Akademisinde eğitim almak için Irak’ın kuzeyine geçti.

2009’da Irak/Kandil’de örgüt mensuplarına eğitim verdi. 2014’te Irak/Gara’da HPG konseyinde görevlendirildi. 2016’da Suriye’ye sözde sorumlu seviyede geçiş yaptı.

Sedat Aksu, en son Irak’ta HPG Konseyi içinde sözde yönetici düzeyinde faaliyet gösteriyordu.

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.