WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2989 -0.06%
EURO 35,1928 0.61%
ALTIN 2.401,83-0,53
BITCOIN 2184540-0,13%
Netanyahu, 24 Temmuz’da ABD Kongresi’ne Hitap Edecek

Netanyahu, 24 Temmuz’da ABD Kongresi’ne Hitap Edecek

İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye ve Refah'a saldırıları aralıksız sürerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD Kongresi’ne hitap edecek. Netanyahu, ABD Kongresi’nde dört kez konuşma yapan ilk yabancı lider olacak.

7 Haziran 2024 09:51
Netanyahu, 24 Temmuz’da ABD Kongresi’ne Hitap Edecek
0

BEĞENDİM

NBC’ye konuşan kaynaklara göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 24 Temmuz tarihinde ABD Kongresi’ne hitap edecek

Planlanan konuşma öncesinde Netanyahu, Winston Churchill dışında Kongre’nin ortak oturumunda üç kez konuşma yapan tek liderdi. Dördüncü konuşmasıyla ABD tarihinde bir ilke imza atacak olan Netanyahu, Churchill’i de geride bırakacak.

Resmi davet, ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da Gazze’de ateşkes için şartları açıklamasından birkaç saat sonra geldi.

Netanyahu, Biden yönetiminin defalarca yaptığı çağrıya rağmen Gazze’nin güneyindeki Refah’a saldırılarını sürdürdü ve en yakın müttefikine meydan okudu.

ABD Başkanı Joe Biden, kamuoyunun “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kendi siyasi geleceği için Gazze’deki savaşı uzattığı” sonucuna varması için tüm nedenlerin bulunduğunu söyledi.

ABD Başkanı Biden, Time dergisine verdiği röportajda, Orta Doğu ve Gazze’deki son durumu değerlendirirken, kendi yönetimi perspektifinden ABD-İsrail ilişkilerini de yorumladı.

İsrail’in Gazze’de savaş suçları işleyip işlemediği ile ilgili soruya, “Orası net değil.” yanıtını veren Biden, bu konuda İsrail tarafının bazı soruşturmalar yürüttüğünü ve kendilerinin de sürekli bu konularda bilgi aldığını aktardı.

Biden, İsrail ordusunun Refah’ta “kırmızı çizgiyi” geçip geçmediği yönündeki soruya da “Şimdi size bunu söylersem siz de yazacaksınız, şu anda bunu yazma zamanı değil.” diye karşılık verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, “savaşı kendi siyasi geleceği” için uzattığı yönünde uluslararası kamuoyunda güçlü bir düşünce olduğu belirtilerek bu konudaki yorumu sorulan Biden, “Bu konuda yorum yapmayayım ancak insanların bu sonuca ulaşması için tüm nedenler bulunuyor.” dedi.

7 Ekim’den önce Netanyahu ile ilgili olarak İsrail’de yargı süreçlerinin olduğunu ve bu tartışmaların şu anda yapılmadığını kaydeden Biden, bu iç çekişmelerin İsrail siyasetine fayda getirmediğini belirtti.

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.