WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,1913 0.02%
EURO 35,0354 0.08%
ALTIN 2.514,540,18
BITCOIN 22952917,35%
Ömer Çelik’ten Kılıçdaroğlu eleştirisi

Ömer Çelik’ten Kılıçdaroğlu eleştirisi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Darbecilerin sivil siyaseti aşağılamak için kullandığı argümanların aynısını CHP Genel Başkanı yenilgiye mazeret üretmek için kullanmaya çalışıyor" dedi.

13 Eylül 2023 09:39
Ömer Çelik’ten Kılıçdaroğlu eleştirisi
0

BEĞENDİM

AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantının açılışında iç ve dış siyasi olaylarla ilgili geniş bir değerlendirme yaptığını, bu çerçevede 7 Ekim’de gerçekleştirilecek büyük kongre ve yerel seçim hazırlıklarına ilişkin talimatları olduğunu belirtti. Kongreye bütün birimlerle birlikte hazır olduklarını belirten Çelik, bununla ilgili verilecek mesajların önemli olduğunu aktardı.

‘Sivil darbeciler’ söylemine eleştiri

15 Temmuz’da verilen cevabın geçmişteki tüm darbelere ve darbe kültürüne verildiğine vurgu yapan Çelik, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Eylül darbesini kınarken 20 Temmuz darbesi diye bir kavramdan bahsediyor. Ayrıca ’sivil darbeciler’ diyerek seçim sonuçlarına dönük olarak seçim sonuçlarını kabul etmeme şeklindeki tavrını sürdürmeye çalışıyor. 20 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti hükümeti kendisine kanunların verdiği yetkileri ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin verdiği yetkileri kullanarak o gün darbe girişiminin sonuçlarını durdurmaya karşı çok önemli tedbirler aldık.

O günden beri kanun içerisinde, hukuk içerisinde alınan tedbirlere Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi bir sivil darbe diyerek aslında darbecilerin kullandığı bir literatürü kullanarak, sürekli olarak aslında 15 Temmuz’daki darbe girişimine bir mazeret üretmeye çalıştıklarının farkında değiller. Ya da farkındalar ama maalesef bu çirkin, kirli yolu takip etmeye devam ediyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu’na tepki

“Darbecilerin sivil siyaseti aşağılamak için kullandığı argümanların aynısı CHP Genel Başkanı tarafından bir kere daha 14 ve 28 Mayıs seçimleri sonrasında aldığı yenilgiyi meşrulaştırmak, aldığı yenilgiye mazeret üretmek için kullanılmaya çalışılıyor” diyerek CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na tepki gösteren Çelik, şöyle konuştu:

“Seçilen hükümetin meşruiyeti yokmuş’ diyerek aslında bir kere daha lafın nereye gittiğini bilmeden, kendi demokrat olmadığını ispat eden Cumhuriyet karşıtı bir açıklama yaptı. Sonuç olarak seçim sonuçları millet iradesiyle tecelli etti. Bunu tanımayan tek kişiler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve onun etrafındaki bu literatürü kullanan birkaç kişi. Bunun gayrimeşru olduğunu söylememize rağmen videolar çekip ’biz bu şekilde konuşmaya devam edeceğiz’ diyenler var.

Bu şekilde tabii ki konuşmaya devam edeceksiniz, biliyoruz. Başka türlü bir demokratik yaklaşım, bir demokrat duruş da var, onu sizden beklemiyoruz. Ama ilk defa bu derece darbecilerin kullandığı argümanların bir siyasi partinin yönetici heyeti ve genel başkanı tarafından açıkça ve alenen kullanıldığı görülüyor. Hiçbir mahcubiyet duymadan, sıkılmadan bunun kullanıldığı görülüyor. Bunun da kaydını bir kere daha düşmüş olalım. Milletimize bu durumu bir kere daha arz ediyoruz.”

Sezgin Tanrıkulu’na kınama

Çelik, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun bir televizyon kanalında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelttiği iddialara ilişkin, “Teröre destek veren açıklamasını CHP’nin seçim döneminde terör örgütlerinin desteğini alan bir kampanya yürütmesinin bir neticesi olduğunu düşünüyorum. Burada gördüğümüz şey şudur ve bu çok üzücüdür; CHP’nin terör karşısındaki kurumsal bağışıklık sistemi çökmüştür, kurumsal açıdan bağışıklığını kaybetmiştir. Özellikle son zamanlarda dünyanın en etkili mücadelesini veriyoruz ve bunun çeşitli yerlerden bir şekilde zedelenmeye çalışıldığını görüyoruz.

Bu zedeleme faaliyetlerinin içerisinde Meclis’teki bir milletvekilinin olmaması gerekir, CHP milletvekilinin hiç olmaması gerekir. Ama maalesef bu duruma düşmüşlerdir ve bu sistematik bir tavır olarak geliyor. Vatandaşlarımızın CHP’deki bu kurumsal bağışıklık sisteminin çökmesi konusunu iyi değerlendirdiklerini düşünüyorum. Biz bir kere daha bu açıklamaları kınıyoruz. CHP’nin de doğru bir karar alarak bu açıklamalar karşısında parti tüzükleri ya da başka birtakım mekanizmalarla en sert tedbirleri ortaya koymaları lazım” dedi.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.