WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5841 0.13%
EURO 35,0568 0.48%
ALTIN 2.426,600,16
BITCOIN 2090496-3,95%
  • Hamburger 3
OVP’nin iş dünyasına yansımaları

OVP’nin iş dünyasına yansımaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Orta Vadeli Program ile ekonominin yol haritasını açıkladı. Enflasyonun 2026'da tek haneye düşürülmesi, büyümenin 2026'da yüzde 5'e çıkarılması hedeflerini belirtti. İş dünyası da OVP'ye ilişkin ilk yorumlarını yaptı.

7 Eylül 2023 12:11
OVP’nin iş dünyasına yansımaları
0

BEĞENDİM

Orta Vadeli Program ile ekonominin yol haritası belirlendi. İş dünyası, enflasyon ve büyüme hedeflerine ilişkin ilk yorumlarını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı OVP ile ekonomide 3 yıllık yol haritası belli oldu.

Programa göre, enflasyonun 2026’da tek haneye düşürülmesi hedefleniyor. Büyümenin 2026’da yüzde 5’e çıkarılması öngörülen programda kişi başı gelirin 14 bin 855 dolara çıkarılması planlanıyor.

Hisarcıklıoğlu’ndan ilk yorum

OVP sonrası yapılan açıklamalarda ise “öngörülebilirlik” vurgusu yöne çıktı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, programın belirsizliği azaltacağını dile getirerek “OVP’nin ekonomik aktiviteye ivme sağlamasını ve öngörülebilirliği artırmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İhracat ve istihdam mesajı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, programın ortak akıl ve istişarenin bir ürünü olduğunu ifade etti ve “Açıklanan makro hedefler arasında özellikle ihracat ve istihdama yönelik olanlar gerçekçi ve uygun” dedi.

“Pozitif rotaya girecek yeni bir dönem”

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, piyasanın duymak ve görmek istediği bir yol haritasının çizildiğini belirterek “OVP ile birlikte enflasyonla ilgili bozulan beklentilerin pozitif bir rotaya gireceği yeni bir dönem başladı” değerlendirmesinde bulundu.

Nitelikli üretim vurgusu

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, teknoloji odaklı dönüşüm hedefine vurgu yaparak “OVP’de üretimin, sanayinin ve hepsinden önemlisi nitelikli üretimin öne çıkartılıyor olmasını değerli buluyorum” diye konuştu.

“Ayakları yere basan bir metin”

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, OVP’nin ayakları yere basan bir politika metni olduğunu söyleyerek “Enflasyonda tek haneli rakamlara düşmeyi hedefleyen, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiren bir plan, geleceğe daha umutla bakmamıza zemin hazırladı” ifadelerini kullandı.

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.