WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21566250,17%
Şanlıurfa’da TOKİ’nin Mera Alanını İmara Açma Girişimi, Mahkeme Kararına Rağmen Durdurulamıyor
  • World of Türkiye
  • Gündem
  • Şanlıurfa’da TOKİ’nin Mera Alanını İmara Açma Girişimi, Mahkeme Kararına Rağmen Durdurulamıyor

Şanlıurfa’da TOKİ’nin Mera Alanını İmara Açma Girişimi, Mahkeme Kararına Rağmen Durdurulamıyor

Şanlıurfa'nın Eyyubiye ilçesi Çalışkanlar kırsal Mahallesi'nde yaşanan hukuksuzluklar ve mahalle sakinlerinin direnişi gündemi sarsıyor. TOKİ'nin mera alanını imara açma girişimi, mahkeme kararına rağmen durdurulamıyor.

3 Mayıs 2024 09:13
Şanlıurfa’da TOKİ’nin Mera Alanını İmara Açma Girişimi, Mahkeme Kararına Rağmen Durdurulamıyor
0

BEĞENDİM

Şanlıurfa’nın Eyyubiye ilçesine bağlı Çalışkanlar kırsal mahallesi, TOKİ’nin hukuksuz girişimine karşı hukuk mücadelesi veriyor. Mera alanının imara açılma girişimine mahalle sakinleri tepki gösterdi. Mahkeme, bölgenin mera olarak kalmasına karar verse de TOKİ, karara uymamakta diretirken, mahalleli suç duyurusunda bulundu.

Çalışkanlar 317 ve 319 parsel (RYA) hk

Muhtar Nedim Demir, mahallelinin hayvancılıkla geçindiğini vurgulayarak TOKİ’ye suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Ancak TOKİ’nin baskısı devam ediyor ve mahalleli haklarını savunmak için mücadeleye devam ediyor. Mahalle sakinleri, Cumhurbaşkanı’na seslenerek adalet talep ediyor ve bu alanda dönüşen rant meselesine dikkat çekiyor. Mahallelinin geçim kaynağının tehlikeye girmesi, bölgedeki endişeleri arttırıyor ve hukuksuzluğa karşı birlikte mücadelesi veriyor.

Çalışkanlar Mahallesi Muhtarı Nedim Demir, TOKİ adına suç duyurusunda bulunduklarını ayrıca Valilikten Mera Komisyon kararı aldıklarını da belirterek yaşanan duruma tepki gösterdi.

“Suç Duyurusunda Bulundum”

Köylülerin geçim kaynağının hayvancılık olduğunu ifade eden Çalışkanlar Köyü Muhtarı Nedim Demir, “ 10 bin dönüm Besi OSB elimizden aldı, 175 bin dönümümüz ise mahkemelik oldu 317 nolu parsel mahkeme kararları hepsi benim elimde Valilikten Mera Komisyon kararını aldım, Savcılıktan Suç duyurusunda bulundum, TOKİ adına suç duyurusunda bulunmama rağmen TOKİ hala vazgeçmiyor. Şanlıurfa mahkeme kararı ve valilik mera komisyon kararı olmasına rağmen TOKİ 450 milyon karşılığında imarı olmayan yeri imarlı gösterip Sanal ( Hayali Satış Yapmaktadır ) Köylü defalarca TOKİ Başkanı ve yöneticilerini Defalarca izah etmelerine Rağmen Mahkeme kararına uymayıp usulsüzce İhaleye çıkartmışlardır. Köylü Daha evvel defalarca suç duyurusunda bulunmuştur tüm belgeler mevcuttur.” dedi.

Rezerv Karar

“Bu Alanda Bir Rant Meselesi Dönüyor”

Çalışkanlar Köyü Muhtarı Nedim Demir konuşmasının devamında ise, “Elimdeki belgelere rağmen TOKİ bizim bu alanı ihaleye çıkarıyor köylünün hakkını yiyor buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum bizim köylüler mağdur bu alanı tekrardan Mera alana çevirmek istiyorum, geçim kaynağımız hayvancılıktır bu alan giderse bizler ne yapacağız, bu arada bu alanda bir rant meselesi dönüyor” dedi.

Kadastroya Tescil Yazısı

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.