WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5838 0.09%
EURO 35,0294 0.44%
ALTIN 2.421,68-0,04
BITCOIN 2096072-3,58%
  • Hamburger 3
Sınıf tekrarı yeniden gündemde

Sınıf tekrarı yeniden gündemde

Bakan Yusuf Tekin, liselerde sınıf tekrarının geri geleceğini açıkladı. Tekin, öğrencilerden devamsızlıkla ilgili af beklememelerini istedi.

17 Ağustos 2023 11:10
Sınıf tekrarı yeniden gündemde
0

BEĞENDİM

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara’da medya kurumlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Tekin, sınıfta kalma, devamsızlık, merdiven altı kurslar ve açık liseye kayıt ile ilgili yeni düzenlenmeleri yeni eğitim yılı başlamadan paylaşacaklarını açıkladı.

Lise öğretmenlerinin de görüşlerini aldıklarını belirten Tekin, “Liselerde sınıf tekrarının olmamasından kaynaklanan sorunlardan söz edildi. Bu bizim de gündemimizdeydi, tedbir alacağız. Yeni dönemde sınıf tekrarının mümkün olduğu bir süreç söz konusu olacak” dedi.

Mevzuatta değişiklik

Lisede sınıfta kalma konusuna değinen Bakan Tekin, okul terkleriyle ilgili sorunlar yaşandığını ve yeni eğitim öğretim yılı başlamadan ilgili mevzuatta yapılacak değişikliklerin kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi. Lise öğretmenlerinin de konuya ilişkin görüş belirttiğini açıklayan Tekin, “Özellikle liselerde sınıf tekrarının olmamasından kaynaklanan sorunlardan söz edildi. Bu zaten bizim de gündemimizdeydi, dolayısıyla bununla ilgili bir tedbir alacağız. Yeni dönemde sınıf tekrarının mümkün olduğu bir süreç söz konusu olacak” dedi.

Son sınıfta açık liseye nakil zorlaşacak

Ayrıca 12’nci sınıfta açık liseye geçmenin yaygınlaştığını vurgulayan Tekin, konuyla ilgili tedbirler alınacağını belirterek, şöyle devam etti: “Bu bizim için çok önemli; açık okullara devam eden bu çocuklarımız merdiven altı, izinsiz kurslarla hazırlık sürecine devam ediyor. Bu merdiven altı yapılarla mücadele etmek açısından da 11’nci sınıftan 12’ye geçen öğrenciler içerisinden açık liseye erişim, açık liseye nakil süreçlerini zorlaştırarak eğitim verdiğini iddia eden yapılarla da mücadele etmiş olacağız.

Dolayısıyla açık liseye geçişleri zorlaştıracağız. Aynı şekilde çocuklarımız önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda devamsızlıkla ilgili af ya da benzeri beklenti içerisinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz.”

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.