WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5775 0.1%
EURO 34,9456 0.27%
ALTIN 2.416,12-0,28
BITCOIN 2096862-3,39%
  • Hamburger 3
Ticaret Bakanlığı’ndan ‘Togg İlanı’ incelemesi

Ticaret Bakanlığı’ndan ‘Togg İlanı’ incelemesi

Ticaret Bakanlığı, Togg ilanlarına inceleme başlattı. Bakanlık, sıfır fiyatın üzerindeki satışlarla ilgili yaptırım uygulayacak. Aldatıcı ve manipülatif ilanlarla ilgili caydırıcı tedbirler alınacak.

23 Ağustos 2023 13:10
Ticaret Bakanlığı’ndan ‘Togg İlanı’ incelemesi
0

BEĞENDİM

Ticaret Bakanlığı, yerli ve milli otomobil Togg ile ilgili satış ilanlarını mercek altına aldı. Bakanlık, sıfır fiyatın üzerindeki satışlarla ilgili yaptırım uygulayacak. Aldatıcı ve manipülatif ilanlarla ilgili caydırıcı tedbirler alacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada tedbirlerin süratle alınacağı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde Türkiye’nin vizyon projesi, yerli ve milli aracı Togg ile ilgili, Ticaret Bakanlığının otomotiv sektörüne yönelik aldığı karar ve tedbirler ile kanunlara aykırı şekilde bazı ilanlar verildiğinin görüldüğü ve bu konuda şikayetler ulaştığı belirtildi.

Yasa dışı ilanda yüzde 95 azalma

İkinci el araçlarla ilgili fahiş fiyat talep etme, ikinci el araç için sıfır fiyatının üstünde fiyat talebi, sıfır araçta stokçuluk yapma, sıfır araç için elden ekstra para talep etme ya da aksesuar bahanesiyle fiyat artırma oyunlarına karşı, Bakanlığın sıkı denetimler gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, Bakanlığın bu çalışmaları neticesinde yasa dışı araç ilanlarında yüzde 95 azalma kaydedildiği bildirildi.

Ticari hile yapanlar tespit ediliyor

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Stoklanmış yeni araçların birden ortaya çıktığı görülmüş ve yeni araçlar ile ikinci el araçların fiyatlarında ciddi düşüşler başladığı kaydedilmiştir. Ticaret ortamı ve şartları tam normale dönünceye kadar Ticaret Bakanlığı olarak piyasada denetimlerimiz ve sıkı takipler devam edecektir. Araçlarını ilan sitelerinde normal fiyat ile yayınlayıp, telefon görüşmelerinde yüksek fiyat talep ederek ticari hileye başvuranlarla ilgili de şikayetler doğrultusunda tespitler hızla yapılıp, yasal işlemler uygulanmaktadır.”

“Caydırıcı tedbirler süratle alınacak”

Togg ile ilgili milli duyguları sömürmek maksadıyla sıfır fiyatının üzerinde satış yapmaya çalışanlara asla taviz verilmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Küresel markamızın itibarını zedeleyecek girişimlere göz yumulmayacaktır. Üretim bandından inip tüketicisiyle buluşan milli teknolojimizin eseri Togg, otomotiv piyasasında fiyatların dengeye oturması için çok önemli yerli bir araç olmasının yanında, fırsatçıların basit oyunlarına alet edilemeyecek önemde stratejik bir değerimizdir. Otomobil sektörünün lokomotifi olma yolunda büyük yol kat eden Togg ile ilgili manipülatif ve aldatıcı girişimler hakkında Ticaret Bakanlığımız tarafından gerekli hukuki müeyyideler kararlılıkla uygulanacak, caydırıcı tedbirler süratle alınacaktır.”

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.