WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,4961 -0.15%
EURO 34,9637 0.33%
ALTIN 2.430,310,31
BITCOIN 2063475-4,37%
  • Hamburger 3
Türkiye Kart hayata geçti

Türkiye Kart hayata geçti

Ulaşım, ödeme, para transferi ve alışveriş işlemlerini tek bir kartta birleştiren "Türkiye Kart" hayata geçti. PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, konu hakkında açıklama yaptı.

16 Eylül 2023 13:12
Türkiye Kart hayata geçti
0

BEĞENDİM

Ulaşım, ödeme, para transferi ve alışveriş işlemlerini tek bir kartta birleştiren “Türkiye Kart” hayata geçti. PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, konu hakkında açıklama yaptı.

PTT Genel Müdürü Gülten, Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen basın toplantısında, Konya Büyükşehir Belediyesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Türkiye Kart’a destek verdiğini söyledi.

Konya’nın sisteme hızlı bir şekilde entegre olduğunu ifade eden Gülten, “PTT ailesi olarak Türkiye Kart projesinin uygulayıcısıyız. Teknolojik gelişim noktasında 4 yıldır devam eden bir süreç var. Cumhurbaşkanlığımızın eylem planlarına girmiş, Ulaştırma Bakanlığımızın stratejik planlarında yer alan Türkiye Kart projesini, Konya Büyükşehir Belediyemizle uygulamaya geçirmiş bulunuyoruz.” dedi.

Toplu ulaşımda her kentin ayrı ayrı uygulamaları olduğunu hatırlatan Gülten, teknolojik ücret toplama sistemi kullanan şehirlerin birbirine uyum sağlayamadığını belirtti. Şehir değiştiren vatandaşların gittikleri şehir için ayrı bir toplu ulaşım kartı alması gerektiğini ifade eden Gülten, şunları kaydetti:

“Dünyada toplu ulaşımda örneği olmayan bir sistem”

“Bu milyonlarca kartın yıl içinde israf olması demek. Bu işler için çözüm olarak tek kullanımlık kartlar var ama indirimlerden faydalanılamıyor. Her belediyenin kendine has tarifeleri var. Bunların uygulanması çok büyük zorluklar yaşatıyor. Şunu gururla söyleyebiliriz, dünyada toplu ulaşımda örneği olmayan bir sistem. Bu bir takaslaşma, temassızlaşma merkezi. Yani bir Konyalı İstanbul’a gittiğinde Yeni Havalimanı Hattı’na bindiğinde buradan aldığı Türkiye Kart özellikli kartla İstanbul Havalimanı Hattı’nda işlemini yapabilecek. Aynı şekilde İstanbul’daki Türkiye Kart sahibi bir vatandaşımız da Konya’ya geldiğinde toplu ulaşımdan, gerekli indirimlerinden, aktarmalarından, birçok şeyden faydalanabilecek.”

Gülten, Türkiye Kart’ın öncelikli olarak toplu ulaşımda kart israfını ortadan kaldıracak bir uygulama olduğunu vurguladı, sistemi tüm Türkiye’ye yayacaklarını sözlerine ekledi.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.