E-DERGİ
DOLAR 27,3115 0.24%
EURO 28,7720 -0.15%
ALTIN 1.651,99-0,66
BITCOIN 7179740,75%
02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Hamburger 3
officetech reklam
Tuz Gölü’nde meteor manzarası

Tuz Gölü’nde meteor manzarası

Dünyada ilgiyle takip edilen Perseid meteor yağmurları Tuz Gölü'nde görüntülendi. Zaman atlamalı çekim ile kaydedilen görüntüler ortaya eşsiz manzaralar çıkardı.

22 Ağustos 2023 13:14
Tuz Gölü’nde meteor manzarası
0

BEĞENDİM

Tuz Gölü’nde meteor yağmuru manzarası… Perseid meteor yağmurları time lapse tekniği ile Tuz Gölü çevresinde görüntülendi.

Çektiği fotoğraf ve videolar ile Türkiye’nin tanıtılmasına gönüllü katkı veren fotoğraf sanatçısı İsa Turan bu kez Tuz Gölü çevresinde Perseid meteor yağmurlarını görüntüledi. 12- 13 Ağustos tarihlerinde gözlemlenen ve kayda alınan meteor yağmurlarında zaman atlamalı çekim (time lapse) tekniği kullanılarak bütün gece boyunca görüntülendi. 5 saat boyunca 600 fotoğraf karesi ile meteorların atmosfere girince oluşturduğu ışık hüzmesi zaman zaman çekilen fotoğraflara yansıdı.

Fotoğrafların birleştirilmesi ile oluşturulan video ise eşsiz görüntüler oluşturdu. Çektiği görüntüler ile sosyal medyada büyük beğeni toplayan Turan Türkiye’nin farklı turistlik bölgelerinde gönüllü tanıtım amaçlı projeler oluşturuyor.

Perseid Meteor Yağmuru

1862’de keşfedilen Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’ndan arta kalan parçalara Perseidler deniliyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşımaktadır. Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması vatandaşlar arasında “yıldız kayması” ifadesiyle de adlandırılıyor.

Paylaşılan görüntülerdeki eşsiz manzara görenleri mest etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.