WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,6039 0.12%
EURO 35,0377 0.43%
ALTIN 2.418,56-0,18
BITCOIN 2092317-3,50%
  • Hamburger 3
Ukrayna’dan gelen gemi İstanbul Boğazı’nda

Ukrayna’dan gelen gemi İstanbul Boğazı’nda

Geçtiğimiz ay Rusya’nın tahıl koridorundan çekilmesinden sonra Ukrayna’dan yola çıkan Hong Kong bandıralı Joseph Schulte isimli ilk gemi İstanbul'a geldi. Gemi, Boğaz'dan geçerek Ambarlı Limanı açıklarına demirledi. 

18 Ağustos 2023 12:50
Ukrayna’dan gelen gemi İstanbul Boğazı’nda
0

BEĞENDİM

17 Temmuz’da Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesi sonrası ilk kez bir ticaret gemisi Ukrayna limanlarından ayrılarak yola çıktı. Dün akşam saatlerinde Kumköy açıklarında demirleyen gemi bu sabah itibariyle İstanbul Boğazı’ndan geçti. Hong Kong bandıralı Joseph Schulte isimli gemi 24 Şubat’tan beri Ukrayna’nın Odessa Limanı’nda mahsur durumdaydı. Türkiye, BM, Rusya, ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzalamıştı.

Rusya, geçen ay çekilmişti

Rusya, geçen yıl BM, Türkiye ve Ukrayna ile yapılan, gıda krizini bitirmeyi hedefleyen anlaşmadan çekilmiş ve 17 Temmuz’da anlaşma askıya alınmıştı. Geminin Rus denetim bölgesinden geçmesi sonrası Ukrayna limanlarında bekleyen 60 ticari gemi için de geçiş yolunun açılması bekleniyor. İstanbul Boğazı’ndan geçen konteyner yüklü gemi Ambarlı Limanı’na demirleyecek.

Boğazlarda sorun yok

Milli Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de gerilimin yükselmemesi için takibini ve temaslarını sürdürüyor. Bakanlık kaynakları “Buradaki sorun ticari gemilerin çatışma ortamında güvenli şekilde Türk Boğazlarına gelebilmesi, Boğazlara kadar ulaşan gemilerin boğazlardan geçmesi ile ilgili bir sorun yok” ifadesini kullandı.

 

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.