WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5762 0.09%
EURO 35,0273 0.44%
ALTIN 2.423,440,03
BITCOIN 2093545-3,45%
  • Hamburger 3
Ukrayna’dan Kırım kapısını kapatan uygulama

Ukrayna’dan Kırım kapısını kapatan uygulama

4 Haziran 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla kabul edilen ve 8 Haziran’da Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk tarafından imzalanarak yürürlüğe giren “Geçici Olarak İşgal Edilmiş Ukrayna Topraklarına Giriş ve Çıkış Usulleri” kanunuyla birlikte Ukrayna üzerinden Kırım’a geçmek zorlaştırıldı.

23 Ağustos 2023 16:21
Ukrayna’dan Kırım kapısını kapatan uygulama
0

BEĞENDİM

4 Haziran 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla kabul edilen ve 8 Haziran’da Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk tarafından imzalanarak yürürlüğe giren “Geçici Olarak İşgal Edilmiş Ukrayna Topraklarına Giriş ve Çıkış Usulleri” kanunuyla birlikte Ukrayna üzerinden Kırım’a geçmek zorlaştırıldı.

Milli Gazete muhabiri Timuçin Mercanoğlu’nun haberine göre, Kırım’a Ukrayna üzerinden giriş yapmak isteyenler önce Ukrayna Devlet Göç Hizmetleri İdaresi’ne başvuracak. 5 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz cevap verilecek. Cumartesi, Pazar günlerinin de resmi tatil olduğu düşünüldüğünde bu süre 7 güne çıkıyor. Ayrıca başvuruların değerlendirmeye alınması için de belirtilen 7 şarttan en az birisini taşıyor olmak gerekiyor. Söz konusu 7 şartın teferruatları ise daha da zorlaştırıyor. Onlardan birisi şöyle, Kırım’a girecek kişinin üzerinde en az 1200 dolar döviz bulunmalı.

UKRAYNA’NIN 7 ŞARTI

Ukrayna’nın, kendi sınırları üzerinden Kırım’a geçmek isteyenlere izin vermek için aradığı 7 şart şöyle: Kırım’da yakın akrabanın yaşaması, Kırım’da yakın akrabaya ait mezar yerini gösteren belge, Kırım’da yakın akrabanın ölümü, Kırım’da gayrimenkul sahibi olmak, Ukrayna’nın çıkarları savunduğuna dair Ukrayna Dışişleri Bakanlığı izni veya savunduğu gösteren belge, demiryolları çalışanı olmak, diplomatik izin.

KIRIM’A ÇIKAN İKİ YOL

Kırım’a gitmek için iki seçenek bulunuyor. Birincisi uçakla Ukrayna’ya gidip sonra karayolu ile Herson üzerinden Kırım’ın Armyansk şehrine geçiş. İkincisi seçenek ise Rusya’nın Moskova, Rostov, Krasnodar gibi şehirlerinden uçak aktarmalı veya Krasnodar’dan karayolu ve feribotla Kerç boğazından.

ÇUBAROV UKRAYNA’YI ELEŞTİRDİ

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Ukrayna Parlamentosu’nda yaptığı konuşmasında Kırım’a giriş uygulamasını eleştirdi. Çubarov, “Şimdi Kırım’a girmeye çalışan insanların akrabalarımız, kardeşlerimiz ve diasporamızın olması beni çok üzüyor. Ukrayna tarafı, onların Kırım’da sarf etmesi gereken 1200 doları yanlarında taşımasını talep ediyor. Kardeşlerinin yanına giden tüm Kırım Tatarlarını Moskova üzerinden gönderdik. Ukraynalı yetkililer, ‘Harkiv’e gidin ardından Belgorod üzerinden Akmescit’e gidin’ diyor. Bu bizim için rezalet.”

UKRAYNA KENDİSİYLE ÇELİŞİYOR

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel, Ukrayna’nın sürekli kendisiyle ünver selçelişen uygulamalara imza attığını söyledi. Sel, “Ukrayna, Kırım’ın hem kendisine bağlı olduğunu savunuyor hem de Kırım’ın elektriğini, suyunu kesiyor. Şimdi de Kırım’a girişleri engelliyor. Ukrayna’nın bu tutumu kendisiyle çelişiyor. Dolayısıyla Ukrayna’nın Kırım’dan vazgeçtiğini de gösteriyor. Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasından sonra Ukrayna’nın Kırım’a yönelik uygulamaları samimi olmadığını gösterdi. Dolayısıyla hem içeride hem de dışarıda Ukrayna’ya karşı bir güvensizlik başladı.”

THY HERSON SEFERLERİNİ İPTAL EDEBİLİR

Özellikle Türkiye’deki Kırım Tatar Türkleri ve Kırım’la bağı olan vatandaşlar için Ukrayna’nın Kırım’a en yakın şehri olan Herson’a sefer başlatan Türk Hava Yolları (THY) da Kırım’a girişle ilgili kanundan olumsuz etkilenecek. Çevresi Ukrayna ordusuna ait askeri bölge ile çevrili olan Herson Havalimanı’nda sadece THY faaliyet gösteriyor. Kırım’a gidecekler için Herson Havalimanı’nın kapısında Kırım’ın başkenti Simferopol’e kadar giden servisler bekliyor. Kişi başı 25 dolar ücretle 4 saatlik yolculuk sonunda Simferopol’e varılabiliyor. Ukrayna parlamentosunun çıkarttığı kanunla birlikte Kırım’a Ukrayna üzerinden gidiş taleplerinin azalacağı ve insanların Rusya seçeneğini tercih edeceği tahmin ediliyor. THY, 2014 yılının Ekim ayında karşılıklı İstanbul-Herson seferleri başlatmıştı. Gidiş-dönüş biletleri 647 TL’den başlıyor.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.