WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5559 0.04%
EURO 34,9970 0.36%
ALTIN 2.425,460,10
BITCOIN 2087584-4,10%
  • Hamburger 3
Ukrayna’nın satrançtaki yeni Kırım Tatar atı Karadeniz’i kan gölü mü yapacak?

Ukrayna’nın satrançtaki yeni Kırım Tatar atı Karadeniz’i kan gölü mü yapacak?

4 Eylül 2023 17:48
Ukrayna’nın satrançtaki yeni Kırım Tatar atı Karadeniz’i kan gölü mü yapacak?
0

BEĞENDİM

Reşit Kemal AS – Güvenlik ve Dış Politikalar Uzmanı – 31 Ağustos 2023

Savaşın gölgesinde Ukrayna’da savaşın baş aktörü değişiyor. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’nin önümüzdeki hafta görevden alınabileceği konuşuluyor. Bu bilgi, Ukrayna Yüksek Şurası (Verkhovna Rada) üyesi ve parlamento ilişkileri konusunda Başbakan Danışmanı Yaroslav Zheleznyak’ın yardımcısı tarafından açıklandı. Edinilen bilgilere göre Reznikov, Ukrayna’nın İngiltere yeni Büyükelçisi olacak.

Yeni Savunma Bakanı Umerov

Ukrayna Başbakan Danışmanı Yaroslav Zheleznyak, Savunma Bakanlığı görevini Devlet Mülkiyet Fonu’nun mevcut Başkanı Rustem Umerov’un üstleneceğini söyledi.

Kırım’da sevilmeyen Umerov’un, Batıya yakınlığını da kullanarak Kırımlıların üzerinde baskı uygulayacağı tahmin ediliyor. Rusya toprağı sayılan Kırım’ı elden bırakmaya niyeti olmayan Rusya’nın yapacağı hamleler ise Karadeniz’i kan gölü haline çevirme potansiyeline sahip.

Savaşın seyri Kırım’a zarar verir

Batının destekleyip yeni savaş uçakları da hediye ettiği Ukrayna cephesinde, yeni bakana Rusya’nın nasıl cevap vereceği belli değil. Ama Ukrayna’nın Kırım üzerinde uygulayacağı sert politikalar savaşın seyrini Kırım’a kaydırabilir. Rusya’nın misliyle cevap vermesi de Kırım’daki mevcut durumun daha kötüye gitmesini sağlayabilir.

Yeni bakanın Türkiye’ye etkisi

Bombaların her gün patladığı Ukrayna’da savaşın en kritik isminin Kırım Tatarı kökenli olmasının Türkiye’ye etkisi olumsuz olacak. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PACE) daimi heyetinin başkan yardımcılığını da yapan Umerov’la ilgili Batı’nın yaklaşımı Türkiye’yi köşeye sıkıştırma planının bir parçası da olabilir. Rusya’nın Kırım politikasına ters düşen bu isim, bizi Rusya ile Ukrayna arasında bırakacaktır.

Rusya’nın tüm kapıları kapatması ile ticaretin bitmesinden sonra, savaşın Karadeniz’de tansiyonu yükseltmesi kesinleşirse karada süren savaş denizde de artarak devam edecektir.

Batının bakışı işleri zorlaştırıyor

Siyaseti malzeme etmeyi seven Batı dünyası silah yardımı yaptığı Ukrayna’da Kırım Tatarı kökenli bir ismin Savunma Bakanı olması ile Türkiye’yi taraf seçmeye zorlayacaktır. Tarafsızlığını açıklayan Türkiye’nin gerek tahıl koridoru gerekse enerji hatları konularında politikaları sınırlandırılmaya çalışılacak.

Sonuçta Türkiye’yi Rusya ile Ukrayna arasında taraf seçmeye zorlayan her baskı Türkiye’nin bölgeye yön veren uluslararası politikalarını zorlaştıracaktır.

 

Reşit Kemal AS

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.