WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5762 0.09%
EURO 35,0273 0.44%
ALTIN 2.423,440,03
BITCOIN 2093545-3,45%
  • Hamburger 3
Yeni ekonomi döneminde “Rusya’nın Davos’u” St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun Türkiye için önemi!
  • World of Türkiye
  • Köşe Yazısı
  • Yeni ekonomi döneminde “Rusya’nın Davos’u” St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun Türkiye için önemi!

Yeni ekonomi döneminde “Rusya’nın Davos’u” St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun Türkiye için önemi!

15 Ağustos 2023 21:49
Yeni ekonomi döneminde “Rusya’nın Davos’u” St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun Türkiye için önemi!
0

BEĞENDİM

16 Haziran’da tüm Avrupa ve Asya bölgesi tarafından en çok beklenen organizasyonlardan biri St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEE 2023) başladı. Forum, 17 Haziran’a kadar sürecek, siyasi ve ekonomik bağımsızlığa ilerleyen 130’dan fazla ülkeden temsilcileri bir araya getirecek. Forumun asıl konusu çerçevesinde adil dünyanın temeli, bağımsız gelişim ve gelecek nesiller için çaba birleştirilmesi ele alınacak. Forumun baş istikameti, devletlerin ve organlarının girişimcilik, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve diğer kamu kurumlarıyla işbirliği içinde gelişim mekanizmalarının incelemesidir.

Böyle bir gündemin güncelliği, hem uluslararası ilişkileri, hem de sıradan insanların hayatlarını daha da etkileyen dünyadaki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Devletler yeni ekonomik gerçekliğe uyum sağlamaya çalışırken, uluslararası toplumun sayısı artan temsilcileri, yeni gerçeklikte tek bir ekonomik alanın veya uluslararası dövizin üstünlüğü için yer olmadığını savunuyorlar.

Açıklık ve eşit haklı işbirliği, girişimcilik özgürlüğü ve sosyal adalet ilkeleri ve altyapının her yerde yayılması, ülkeler için uluslararası ilişkilerde ilk sırada yer almaktadır. Bu ilkelerin tek amacı rekabetçi ve teknolojik açıdan egemen bir ekonomik kalkınma sistemi yaratmaktır.

Bu ilkeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni bir dönem için yeniden seçilmesinin ardından ülkemizin liderlik açıklamaları ve planlarıyla doğru bir şekilde uyuşmaktadır.

Önümüzdeki gelişimin temel fikirlerinden biri, Türkiye topraklarında küresel bir gaz kümesi oluşturulması. Bunun sayesinde ülkemiz, bölgedeki ekonomik kalkınmanın merkezi haline gelebilir, milli çıkarların lehine egemen ve iyi komşuluk gelişimine odaklanan herkesi bir araya getirebilir.

Türkiye önümüzdeki süreçte ekonomik alandaki güçlü adımları ile ‘Türkiye Yüzyılı’ sloganının gerekliliklerini yerine getirmek istiyor. Avrupa ve Asya için büyük öneme sahip bu forumda, Türkiye’nin de söz sahibi olması bu adımlardan bir tanesi…

Reşit Kemal AS

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.