WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2229 0.1%
EURO 35,0293 0.05%
ALTIN 2.512,570,10
BITCOIN 22885187,10%
Zelenski’nin savunma bakanı kararı

Zelenski’nin savunma bakanı kararı

Zelenski'den flaş karar! Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Kırım Tatar'ı Rüstem Umerov'u Savunma Bakanı olarak atadı. Zelenski'nin bu kararı dikkat çekti.

4 Eylül 2023 12:53
Zelenski’nin savunma bakanı kararı
0

BEĞENDİM

Zelenski’den flaş karar! Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Kırım Tatar’ı Rüstem Umerov’u Savunma Bakanı olarak atadı.

Ukrayna Lideri, Savunma Bakanı Reznikov’un yerine Ukrayna Varlık Fonu Başkanı Kırım Tatar’ı Rüstem Umerov’un atadı.

Zelenski, Savunma Bakanlığındaki yeni atamasını yayınladığı yeni videosu ile duyurdu.

Reznikov yerine Umerov

Zelenski, Savunma Bakanı Reznikov’un yerine Ukrayna Varlık Fonu Başkanı olan Kırım Tatar’ı Rüstem Umerov’un gelmesini bu hafta düzenlenecek parlamentoda önereceğini şu ifadelerle duyurdu:

“Aleksii Reznikov 550 günden fazla tam kapsamlı bir savaş yaşadı. Bakanlığın hem ordu hem de bir bütün olarak toplumla yeni yaklaşımlara ve diğer etkileşim biçimlerine ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bakanlığın başkanlığını artık Rüstem Umyerov yapıyor. Verkhovna Ukrayna Rada’sı bu kişiyi iyi tanıyor ve Sayın Umyerov’un ek tanıtımlara ihtiyacı yok. Parlamentonun bu adaylığı desteklemesini bekliyorum”

Yeni bakanın Türkiye’ye etkisi

World of Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Reşit Kemal As, geçtiğimiz hafta bu atamanın olacağını duyurmuştu. Ve konuyla alakalı bir köşe yazısı kaleme almıştı. As, yazısında “Bombaların her gün patladığı Ukrayna’da savaşın en kritik isminin Kırım Tatarı kökenli olmasının Türkiye’ye etkisi olumsuz olacak. PACE daimi heyetinin başkan yardımcılığını da yapan Umerov’la ilgili Batı’nın yaklaşımı Türkiye’yi köşeye sıkıştırma planının bir parçası da olabilir. Rusya’nın Kırım politikasına ters düşen bu isim, bizi Rusya ile Ukrayna arasında bırakacaktır.” demişti.

Bu gelişmenin önümüzdeki süreçte neler getireceği merak konusu. Reşit Kemal As’ın konuyla alakalı köşe yazısı için tıklayın.

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.