WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,7983 -0.02%
EURO 35,2993 0.04%
ALTIN 2.446,340,07
BITCOIN 2180864-0,15%
Evliliğe Kısacık Bir Ara

Evliliğe Kısacık Bir Ara

8 Haziran 2024 11:35
Evliliğe Kısacık Bir Ara
0

BEĞENDİM

Sosyolog Büşra AS – 8 Haziran 2024

 

Evlilik öncesi dönem uzun ve zorlu bir süreci beraberinde getirebiliyor. Bu zorlu süreçte çiftler maddi ve manevi olarak birçok konuyu organize etmeye çalışıyorlar. Bu süreç her ne kadar içinde zorlukları ve sorumlulukları barındırsa da çift, yakında evlenecek olma düşüncesi ile kendilerini motive edebiliyorlar. Tüm zorluklar ve yoğun tempo bitip düğün süreci tamamlandıktan sonra genelde çiftler hep bir arada olmayı arzulayabiliyor. Birlikte yapılan ziyaret, yolculuk, alışveriş ve evde geçirilen zamanlar çifte başlarda keyifli geliyor. Kişi bir bireyken evlilikten sonra hayatının birçok alanında ‘’biz’’ duygusunu öğreniyor. ‘’Biz olmak’’, evliliğin ilk yıllarında yeni sorumluluklar ve yeni heyecanlar getiriyor. Zaman geçtiğinde kişi kendine vakit ayırmayı ciddi şekilde ihmal edince evlilikte problemler başlayabiliyor.

Artık evliyim… Eskiden gittiğim yerlere gidemem, görüştüğüm kişilerle görüşemem, yaptığım aktiviteleri yapamam… Tüm bu düşünceler aslında kişinin toplumdan öğrenmiş olduğu yargılar, kendi tabuları ve eşiyle bu konuda ortak paydada buluşmamanın bir ürünü ve tamamen yanılgı. Bu yanılgılar zamanla kişinin bireyselleşme sürecini zedeliyor. Kişi kim olduğunu, nelerden hoşlandığını, neleri başardığını unutmaya ve kendinden uzaklaşmaya başlıyor. Halbuki eşinizin sevdiği ve seçtiği kişi başlangıçtaki sizsiniz. Dolayısıyla kişi kendinden uzaklaştıkça eşi de bundan yakınmaya ‘’değiştin’’ demeye başlıyor. Çiftlerde birbirlerine karşı tahammülsüzlük, eskiye özlem, kıyaslama gibi duygular ortaya çıkabiliyor.

Bu durumla başa çıkmanın en güzel yolu çiftlerin bireyselleşme arzuları konusunda birbirlerini desteklemeleri, birbirlerine ayrı zaman geçirmeleri için fırsat sağlamaları ve yardımcı olmalarıdır. Kişi haftanın en az bir gününü kendine ayırarak bireyselleşme sürecini besleyebilir. Örneğin, eşiniz olmadan çıkacağınız kısa süreli bir gezi, katıldığınız bir kurs, dostlarınızla geçirdiğiniz zaman veya yalnız yaptığınız bir yürüyüşün evliliğinize çok iyi gelebileceğini düşünmüş müydünüz? Tüm bu aktiviteler kendi zevklerinizi, başarılarınızı, eğlence anlayışınızı size fark ettirecektir. Bunun yanında deşarj olma, farklı olaylara odaklanma, sorunlardan uzaklaşma gibi işlevleri olduğundan evlilik hayatında bir soluk almanıza yardımcı olacaktır. Çiftlerin ayrı faaliyetlerde bulunmaları, bir yandan birbirleri ile geçirdikleri anları ve birbirlerini özlemeleri konusunda da önemli bir yere sahiptir. Unutmayın, günün sonunda özlenen kişiye kavuşulacaksa, özlemek çok güzeldir.

büşra as
Büşra As

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.