WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,1913 0.02%
EURO 35,0354 0.08%
ALTIN 2.514,540,18
BITCOIN 22952917,35%
İmamoğlu, 100. yıl kutlamasında değişim mesajı verdi

İmamoğlu, 100. yıl kutlamasında değişim mesajı verdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'nin kuruluşunun 100'üncü yılı için Ankara'da düzenlenen etkinliğe katılmadı. İmamoğlu, İstanbul'daki kutlamada değişim mesajı verdi.

9 Eylül 2023 17:36
İmamoğlu, 100. yıl kutlamasında değişim mesajı verdi
0

BEĞENDİM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’nin kuruluşunun 100’üncü yılı için Ankara’da düzenlenen etkinliğe katılmadı. İmamoğlu, İstanbul’daki kutlamada değişim mesajı verdi.

Ekrem İmamoğlu, bugün İstanbul Kongre Merkezi’ndeki etkinlikte Kemal Kılıçdaroğlu’nu topa tuttu. İmamoğlu, “Bu milletle bu hikayeyi, hep birlikte yeniden yazacağız. Bir tespit, bir de vaadim var. Tespitim şu: CHP değişirse, Türkiye değişir. Vaadim de net: CHP değişecek, Türkiye değişecek” dedi.

CHP’nin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla 8- 10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek etkinliklerin ilki parti genel merkezinde gerçekleştirildi. Etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra; parti genel başkan yardımcıları, CHP’li milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP’li belediye başkanları ve çok sayıda partili katılırken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılmaması dikkat çekti.

Mesajı İstanbul’dan verdi

Dün akşamki etkinlikte bulunmayan İBB Başkanı İmamoğlu, bugün Ülke Politikaları Vakfı (ÜPV) ve Reform Enstitüsü tarafından, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen, “100. Yılında CHP” başlıklı paneldeydi. CHP’de ‘değişim’ çağrılarında başı çeken İmamoğlu her ne kadar Genel Başkanlık yarışından çekilip İBB için aday olacağı mesajını verse de bir kez daha Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef göstererek ‘değişim’ dedi.

“Partimizin ülkeye katkısı ana muhalefet olmakla sınırlı”

Burada açılış konuşması yapan İmamoğlu “Tahmin ediyorum, kıymetli panel ve forum katılımcılarımız da biraz sonra CHP’nin geride kalan 100 sene içerisinde, doğrusuyla yanlışıyla neler yaptığını detaylarıyla anlatacaklardır. CHP, geride bıraktığımız 100 senenin en önemli aktörlerinden biri oldu olmasına ama, malum çok uzun zamandır da iktidarda değil. Partimizin Türkiye’ye hizmeti ve katkısı, yerel yönetimlerde ortaya koyduğu çok değerli performansı bir yana bırakırsak, ülkenin ne yazık ki ana muhalefeti olmakla sınırlı. Bu bir gerçek. Fakat gelgelelim deyim yerindeyse, yavuz hırsız çoğu zaman ne yazı ki ev sahibini bastırıyor. 1950’den beri, neredeyse gerçek anlamda hiç iktidar olmamış CHP, çok uzun yıllardır sanki ülkeyi o yönetiyormuş ve olup biten tüm olumsuzluklardan o sorumluymuş gibi bir algının da öznesi yapılıyor.

Bunda da CHP’liler olarak kusurluyuz aslında. Mensubu olmaktan gurur duyduğum CHP’nin bu durumu üzerine düşünmemiz, hep beraber bu durumu değiştirmenin yollarını bulmamız gerekiyor. Bu toplantının buna vesile olacağına ve katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Panel ve forumumuzun kıymetli katılımcılarının bu konuda bize ilham vereceklerine, bizi bu konuda üzerine etraflıca düşünmeye sevk edeceklerine de eminim” dedi.

“CHP’nin hem vizyonu hem de işleyişi değişmeli”

“Aynı zamanda, iktidarın değişebileceğine inancın azaldığı bir toplumsal ruh haliyle de giriyoruz” diyen İmamoğlu, “Bu hali kabullenemeyiz. Ben, kabullenmiyorum. Ülkemin de partimin de bundan daha iyisini yapabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. CHP’nin de Türkiye’nin de değişeceğine inanıyorum. CHP değişirse, Türkiye değişir… En çok da buna inanıyorum. CHP’nin bu duruma katkısıyla yüzleşmek zorundayız. Bu güzel ülkeye karşı, tarih huzurunda sorumluyuz ve ben partimin bundan daha iyisini yapabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. CHP’nin de Türkiye’nin de değişeceğine inancım tam. Neyin değişmesi gerektiğine ilişkin görüşlerimi de paylaşmak istiyorum. CHP’de değişimin iki ekseni, iki esas boyutu olmalı. Partinin hem vizyonu hem de işleyişi değişmeli. Parti işleyişindeki değişimin nasıl olması gerektiğine dair düşüncelerimi başka vesilelerle, parti içi toplantılarda paylaşırım. Bu toplantıda, CHP’nin yeni vizyonunun ne olması gerektiğine odaklanmak istiyorum” diye konuştu.

“CHP değişirse Türkiye değişir”

Türkiye’nin çoğulcu demokrasiye ve sıçrayarak kalkınmaya ihtiyacı vardır. Türkiye’nin ikinci yüzyılına girerken değişmeye, bunun için yeni bir hikayeye ihtiyacı vardır. Biz de bu milletle bu hikayeyi, hep birlikte yeniden yazacağız. Bir tespit, bir de vaatle bitireyim. Tespitim şu: CHP değişirse, Türkiye değişir. Vaadim de net: CHP değişecek, Türkiye değişecek.”

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.