WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5559 0.04%
EURO 34,9970 0.36%
ALTIN 2.425,460,10
BITCOIN 2087584-4,10%
  • Hamburger 3
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), öngörülerine göre 2030 yılında kalp damar hastalıklarına bağlı her sene 23,6 milyon insanın yaşamını kaybedecek. Haberimizde kalp krizi nedir? Kalp krizinin belirtileri nelerdir konusuna değindik.

16 Ağustos 2023 17:45
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

Kalp insanın yaşamının devamını sağlayan en önemli organlardan bir tanesidir. Göğüs kafesinde, göğsün orta çizgisinden biraz daha sol tarafta bulunan kalp günde ortalama 100 bin kez kasılarak yaklaşık 8 bin litre kanın vücudun içinde dolaşıma pompalıyor. Bazı sebeplerden kalp krizi ve inme gibi rahatsızlıkları, tüm dünyada en sık tespit edilen ölüm nedeni olarak başı çekiyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu oran trafik kazası nedeniyle yaşanan ölümlerin yaklaşık 30 katıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), öngörülerine göre 2030 yılında kalp damar hastalıklarına bağlı her sene 23,6 milyon insanın yaşamını kaybedecek. Haberimizde kalp krizi nedir? Kalp krizinin belirtileri nelerdir konusuna değindik. Detaylar haberimizde…

 

Kalp Krizi Nedir?

Tıp dilinde miyokardiyal infarkt olarak bilinen kalp krizi; kalbin oksijen ve besin desteğinden sorumlu koroner damarlardaki tıkanıklık veya aşırı daralmalara bağlı olarak kalbin kan akışını kesmesi durumuna deniyor. Kalp dokusunun yeterince kanlanmadığında geçen süre zarfında kalıcı hasar gelişme riskinde kritik bir artış vardır. Kalbi besleyen atardamarlarda gelişen herhangi bir ani tıkanma ile kalp kasında yeterince oksijen olmaması kalp dokusunda hasara yol açabiliyor.

Kalbe kan akışından sorumlu olan damarların duvarlarında yağ yapıda kolesterol gibi maddeler birikmesi ile plak olarak adlandırılan yapılar oluşuyor. Plaklar zaman içinde çoğalarak damarı daraltıyor ve damar üzerinde çatlaklar oluşuyor.

Bu çatlaklarda meydana gelen pıhtılar ya da duvardan kopan plaklar damarlardaki kan akışının azaltarak ve ya tamamen tıkayarak kalp krizine neden olabiliyor. Erken zamanda ve doğru bir müdahale yapılarak damar açılmazsa kalp dokusunda kayba neden olabiliyor. Kayıp sonucunda kalbin pompalama gücünde azalma ve kalp yetmezliği oluşabiliyor.

 

Kalp krizinin 12 belirtileri nelerdir?

Kalp krizinde en çok görülen belirti kalp ağrısı olarak tabir edilen göğüs ağrısıdır. Göğüs duvarının ardında hissedilen bu ağrı, sanki göğüs kafesine biri oturmuş hissi veren ağırlık ve baskı yapıcı tarzda künt bir ağrıdır. Sol kola, boyuna, omuzlara, karın, çene ve sırta yayılabilir. Kalp krizinin diğer belirtileri arasında sıkıntı hissi, baş dönmesi, mide bulantısı, nefes darlığı, kolay yorulma ve kalp ritim bozukluğu gibi durumlar da olabilir.

Kalp ağrısı, bazen daralan bölgelerde oluşan Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi bu durum özellikle kadınlarda kalp krizi belirtileri için geçerlidir.

Kalp krizi sırasında oluşabilecek belirtiler şöyle özetlenebilir:

Göğüs Ağrısı, Baskı veya Rahatsızlık Hissi

Yansıyan Ağrı

Terleme

Halsizlik

Nefes Darlığı

Sersemlik

Çarpıntı

Sindirim Problemleri

Bacakların, ayak ve bileklerin şişmesi

Hızlı ve düzensiz kalp atışları

Öksürük

Vücut ağırlığında ani değişim (kilo alma veya verme)

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.