WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5168 -0.08%
EURO 34,9706 0.36%
ALTIN 2.435,430,52
BITCOIN 2074810-4,01%
  • Hamburger 3
Sinem Dedetaş, Üsküdar’ı korumak istiyorsa ne yapmalı?

Sinem Dedetaş, Üsküdar’ı korumak istiyorsa ne yapmalı?

2 Nisan 2024 21:57
Sinem Dedetaş, Üsküdar’ı korumak istiyorsa ne yapmalı?
0

BEĞENDİM

Yeni Üsküdar…

Üsküdar’da Belediye Başkanı değişti: Hilmi bey yerine artık Sinem hanım Başkan oldu… AK Partili Hilmi (Türkmen) beyi hiç tanımazdım, oysa tanımam gerekirdi diye düşünüyorum, nihayetinde… Ya da her neyse, kısmet olmadı diyelim. CHP’li Sinem (Dedetaş) hanımefendiyi de pek tanımıyorum (Ama tanımam gerekir miydi, emin değilim). Velhasıl, olan oldu, olacak olan da oldu, hayırlısı olsun.

Sinem Dedetaş

Süheyl Ünver’in Üsküdar’ı

Üsküdar, tıpkı Kadıköy, Beşiktaş ya da Fatih gibi, bir ‘yaşam tarzı’ imleyen ilçelerden (ideoloji değil, yaşam tarzı). Bu nedenle Sinem hanımın yapacakları içten içe epey merak ediliyor. Daha açık bir ifadeyle söyleyeyim: Hüdâyî’ye çıkan yokuşların başına nasıl işletmeler açılacağı, buralarda kimlerin oturup kalkacağı, Kaptanpaşa Camii merdivenlerinde yaşam tarzlarının karşı karşıya kalıp kalmayacağı, Uncular caddesinde oturan Marmara ilahiyat filozoflarına vergi gelip gelmeyeceği, ‘mütesettir’ kızlarımızın Eliyahu konseri izleyip izleyemeyeceği(…) gibi sorular şöyle bir akıllardan geçip gidiyor. Allah korusun!

Sinem Dedetaş

Süheyl Ünver’in Üsküdar’ı

Seçimden evvel zaten “İBB’nin Kadıköy – Üsküdar arası tramvay projesi hazırlandı, onay aşamasında… Kadıköy de haftasonu şişiyordu… Beyoğlu da hem bitti, alternatifler gerek, bize bir Üsküdar lazım. Biraz da Üsküdar’da oturmalıyız!” gibi tuhaf sesler çıkıyordu. Bunları da hatırlayan / düşünen Üsküdar halkı, vizigot istilası bekler gibi mahallelerine ‘lümpen’ istilası bekliyor. Camlara önlemler alınıyor. (Bu ifadeler bana ait değil. Soran olursa söylerim).

Sinem Dedetaş

Süheyl Ünver’in Üsküdar’ı

Seçim sonrası Halk Tv’de katıldığı bir programda Sinem hanıma gelen bir soru içerisinde aynen şu cümle geçiyordu: “Meğerse Üsküdar’da aydın insanlar da varmış.” CHP’nin milletvekili adayı olmuş bir hanım da şöyle yazmış: “Şükür, Üsküdar’a medeniyet gelecek.” Daha başka biri Üsküdar’dan ayak kokusunun çekileceğini söylemiş. Hepsi tamam ama bu sonuncusu… Bakalım…

Sinem Dedetaş

Süheyl Ünver’in Üsküdar’ı

Öyle ya da böyle… Sinem Dedetaş Başkan hanıma başarılar dilerim. Umarım Üsküdar’ın mânevî sahiplerini unutmaz: Süheyl Ünver’i, Yahya Kemal’i, Seyyid Haşim Baba’yı, Fahir Baba’yı, Eşref Ede’yi, Nasuhi Efendi’yi, Selami Ali Efendi’yi, Devati Efendi’yi Karaca Ahmed Sultan’ı, Özemre’yi, Nezih Uzel’i, Düzgünman’ı, Okyay’ı, Samiha hanım’ı, Aziz Mahmud Hüdâyî’yi (…) Üsküdar’ı Üsküdar yapan ağırlığa her daim dikkat eder. İki kere ikinin beş etmesi gereken yerleri unutmaz.

Üsküdar’ı ve mânevî sahiplerini -zahiren- koruma vazifesi artık Sinen hanımda… Bunun için ilk adımda Maltepe’den başlayan tramvay projesinden Üsküdar meydanını çıkartacağını umuyorum. Kendisinin dahi kontrol edemeyeceği bir şişkinliğe, karmaşaya ve hasara neden olacaktır bu proje Üsküdar’da…

Sinem Dedetaş

Süheyl Ünver’in Üsküdar’ı

Bursa Belediye Başkanı Alinur bey’e söylediğimi hatırlıyorum: Eski semtlerimizi ‘büyüterek’ değil, ilginç ama ‘küçülterek’ koruyabiliriz. Bu eski semtin (Üsküdar) meydanını Malteyepe’ye doğru başka semtlerin meydanlarıyla bir tramvay projesi yardımıyla birleştirmek -kulağa hoş gelse de- Üsküdar için müsbet bir proje değildir. Bunun gerçekleşmeyeceğini, hatta küçülterek koruma modeline emsal olacağını diliyorum. Arz ederim.

Mehmet Hakan Kekeç

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.