WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2798 -0.1%
EURO 35,1611 0.55%
ALTIN 2.401,41-0,55
BITCOIN 2185162-0,04%
Terörle Mücadele Sürüyor: Son Bir Haftada 59 Terörist Etkisiz

Terörle Mücadele Sürüyor: Son Bir Haftada 59 Terörist Etkisiz

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) terörle mücadeleye ilişkin, "Son bir haftada 59, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar ise 521'i Irak’ın, 630'u Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 1151 terörist etkisiz hale getirildi" bilgisini paylaştı.

6 Haziran 2024 12:36
Terörle Mücadele Sürüyor: Son Bir Haftada 59 Terörist Etkisiz
0

BEĞENDİM

Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, terörle mücadeleye ilişkin bilgiler verildi.

Terörle mücadele sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, terörü kaynağında yok etme stratejisi çerçevesinde sürekli ve kapsamlı olarak gerçekleştirdiği kararlı operasyonlarla son bir haftada 59, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar ise 521’i Irak’ın, 630’u Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 1151 terörist etkisiz hale getirildi.

Son bir haftada 1343 şüpheli hududu geçemeden engellendi

Hudut güvenliğine ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 344 kişi yakalandı. 1343 kişi ise hududu geçemeden engellendi.

Böylelikle, 01 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 5005’e yükseldi.

Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 58 bin 292 oldu.

Kaza kırıma uğrayan uçak inceleniyor

12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Erkilet/Kayseri’den kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait SF-260D tipi bir eğitim uçağının kaza kırıma uğramasıyla ilgili incelemenin sürdüğü belirtildi.

Envantere giren yeni silah sistemi

Yerli ve milli savunma sanayi ürünleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerinin artırılmasına yönelik faaliyetlere de devam ediliyor.

Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca muhtelif miktarda OMTAS Kuleli Zırhlı Tanksavar Aracı, DROPS Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Aracı ile BAZNA Mühimmatlı Mini Dron’un muayene ve kabul faaliyetleri tamamlandı.

Başvurular 30 Haziran’a kadar sürecek
25 bin uzman erbaş alımı kapsamında, 03 Haziran’da başlayan “Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2024 Yılı Uzman Erbaş Temini” başvuruları 30 Haziran’a kadar devam edecek.

Soru-Cevap bölümü

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Kayseri’de kaza kırıma uğrayan SF-260D tipi uçağın düşme nedeninin teknik bir arıza olup olmadığına dair sorulara şu cevabı verdi:

“Söz konusu uçağımız, bizim pilotaj eğitimlerinde kullandığımız başlangıç seviyesindeki temel eğitim uçağıdır. Uçağımız Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde yapılan rutin fabrika seviyesi bakım faaliyetini müteakip 4 Haziran 2024 tarihinde 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından tecrübe uçuşu için havalanmıştır. Şehit verdiğimiz her iki Pilot Albayımız da öğretmen ve tecrübeli pilotlardır. Test uçuşlarında bir pilot uçağı kullanırken, diğer pilot da kontrol listesine göre uçağın performans kaydını tutmaktadır. SF-260D uçağımız saat 10.02’de henüz belirlenemeyen bir nedenden kaza kırıma uğramıştır. Olayın meydana geliş sebebi, kaza kırım ekibi incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.”

Bakanlık kaynakları, terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG tarafından Suriye’nin kuzeyinde yapılmak istenen sözde seçimlerle ilgili sorular üzerine şunları kaydetti:

“Konuyla ilgili Sn. Cumhurbaşkanımız ve Sn. Bakanımız gerekli uyarıları yapmıştır. Bu sözde seçimler tamamen iptal edilmelidir. Böyle bir durumun kabul edilmesi söz konusu olamaz.”

ABD’den alınacak F-16’larda son durum

Bakanlık kaynakları, ABD’den alınacak F-16 uçaklarında son durumun ne olduğuna ilişkin sorulara “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir” yanıtını verdi.

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.