WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22164930,67%
Yeni trend poz turizmi!

Yeni trend poz turizmi!

İstanbul'da yeni trend poz turizmi! Ayasofya Camii ve Sultan Ahmet Camii’nin ortasında martıları beslemek için birçok turist geliyor.

21 Ağustos 2023 17:36
Yeni trend poz turizmi!
0

BEĞENDİM

İstanbul’da yeni trend poz turizmi… Sosyal medyada tüm dünyada ünlenen bu İstanbul manzarasında her gün yaklaşık 2 bin turist aynı pozu veriyor. İstanbul’un simgelerinden Ayasofya Camii ve Sultanahmet Camii’nin manzarası eşliğinde artık yemeklerden martıları besleyen turistler, fotoğraf çekmek için binlerce kilometre yol katediyor.

Dünyanın birçok ülkesinden İstanbul’a gelen yabancı turistler, Ayasofya Camii ve Sultanahmet Camii manzarasında martıları besliyor. Turistler martıları besleyerek fotoğraf çekinmek için tatil rotalarını İstanbul’a çevirdi.

Turistlerin martıları besleyerek fotoğraf çektirmek için binlerce kilometre yol kat ettiği dikkat çekerken, restorana bir şey yiyip içmeden de misafirler ücretsiz bir şekilde gelebiliyor.

Günde 2 bin kişi martıları besliyor

Türkiye’de turistlerin uğrak mekanları arasında yer alan Ayasofya ve Sultanahmet Camii’nde yer alan işletmeye günde yaklaşık 2 bin müşteri gelerek fotoğraf çektiriyor. Burada müşterilerden arta kalan yiyecekleri martıları beslemek için kullanan işletme, israfın da önüne geçmiş oluyor.

Turistlerin yeni gözdesi

İşletme, sosyal medyadan martıları besleyerek paylaşılan fotoğraflarla popüler olurken, dünyanın birçok yerinden gelen turistleri ağırlıyor. İstanbul’un eşsiz manzarasında martıları besleyen turistler, çektikleri fotoğraflarını arkadaşları ve sosyal medyadaki takipçileriyle paylaşıyor.

İşletmenin sahibi Cemil Çelik, martıları besleme fikrinin nasıl çıktığıyla ilgili olarak, “Kahvaltı yaparken masama martı geldi. Bende martıya peynir verdim. Martılar da bu durumu her sabah alışkanlık haline getirdi. Her sabah martıları bu şekilde besledim. Daha sonra restoranımıza gelen misafirlerimiz elleriyle martıları beslemeye başladı” dedi.

Yabancı turistin ilgi odağı

Daha sonra yemek artıklarını martılara vermeye başladıklarını aktaran Çelik, “Özellikle yabancı turistler binlerce yol gelerek bu manzarada martıları besleyerek fotoğraf çekmek istiyorlar. Şu anda dünyanın her yerinden sırf bu fotoğrafı çekmek için günübirlik gelen turistler de var. Günde yaklaşık 2 bin kişi buraya gelip martıları besleyerek fotoğraf çekiniyor. Buraya bir şey yiyip içmeden gelip ücretsiz bir şekilde fotoğraf çekebilirler” ifadelerini kullandı.

İşletmenin restoran şefi Mustafa Altuntaş ise “Buradaki amacımız ülkemize turist çekip onları en iyi şekilde ağırlamak. Buraya gelen turistler martıları besleyerek fotoğraf çekiniyorlar” diye konuştu.

Uygulamayla geri dönüşüm sağlanıyor

Martıların zaman zaman müşterileri rahatsız ederek yemeklerini alabildiğini kaydeden Altuntaş, “Biz de martıların misafirleri rahatsız etmemesi adına böyle bir uygulama yaptık. Turistler burada hem martıları besliyor hem de fotoğraf çekiniyor.

Aynı zamanda geri dönüşüm sağlıyoruz. Misafirlerimizden arta kalan yiyecekleri martıları besleyerek kullanıyoruz. İstanbul’u ziyaret eden turistlerin yüzde 90’ı işletmemizi ziyaret ediyor. Turistler tatil rotalarını belirlerken ajandasına burayı da mutlaka ekliyor” açıklamalarında bulundu.

 

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.